Прочитај ми чланак

Да ли треба забранити и увоз Еуро 4 половњака?

0

За сада је потврђено да ће од 1. јануара 2021. бити забрањен само увоз возила са Еуро 3 моторима.

Влада Србије је почетком године донела одлуку о забрани увоза половњака са Еуро 3 моторима, али ће она ступити на снагу тек почетком следеће године.

Фото: pixnio.com

За сада нема конкретних планова о томе да ли ће се и када иста мера применити и на возила са Еуро 4 моторима, која ће моћи да се увозе и после 1. јануара 2021.

У Србији расте интересовање за хибридне и електричне аутомобиле, у понуди и Тесла
Ових дана се по ко зна који пут у медијима најављује нови контигент половњака из Немачке, који прети да заврши на нашем тржишту. Наиме, како Немачка и друге чланице ЕУ пооштравају еколошке прописе, власници старијих аутомобила у тим земљама постепено се решавају својих возила.

Велики број таквих аутомобила по правилу се извози на тржишта земаља Источне Европе, пре свега Блакана. Зато се очекује да добар део ових возила заврши у Србији.

„Завршиће сигурно. То је једна од оних 100 ствари које нису у нашој надлежности“, каже министар заштите животне средине, Горан Триван у интервјуу за Телеграф.

„У контакту смо са другим министарствима и царином. На неки начин, то је постало политичка одлука, а некада се тиче и личних калкулација. Ја нисам на тој страни. Еуро 3 и Еуро 4 мотори, редом, морају бити забрањени, што се тиче увоза“.

Иако су многи власници аутомобила са Еуро 3 моторима који су већ у употреби били забринути због забране увоза, Триван тврди да они немају разлога за страх.

„Мора да буде разјашњено да никоме у Србији ко поседује Еуро 3 неће бити забрањено, да га вози. Дакле, грађани који их поседују су потпуно безбедни, само што ће следеће године на техничком прегледу издувни гасови бити елиминушући фактор за пуштање у промет таквих аутомобила“.

„Односно, можете да возите и аутомобил са Еуро 3 мотором, али издувни гасови морају да буду у границама које су законски предвиђене. Да ли ће најлошији моћи да буду на улици? Што се мене тиче неће. И тај отпад од аутомобила који нам Западна Европа константно уваљује је катастрофа. Има довољно времена до краја године да се донесу прописи који то онемогућавају“, сматра Триван.

„То смеће од аутомобила које загађује животну средину продају нам по одређеним ценама, таквих се годишње увезе од 150.000 до 200.000 у Србију. Најмање половина тих аутомобила заврши у Београду, од тог броја 70 одсто њих су најгори аутомобили. Онда када било ко говори о загађењу или квалитету ваздуха, прво питање које му приватно поставим је: Који аутомобил возиш?“

„Ми увозимо то смеће, платимо за кола стара 10, 15 година, возите их одређено време. После неколико година нису за вожњу и постају отпад. Србија у овом тренутку нема капацитете за одлагање тог отпадног дела, што значи да мора да га извезе у Аустрију, Немачку и даље, да се збрине“, подсећа Триван, и додаје да нас „тако обрлате три пута“.

„Кажу да сам против могућности да људи купују јефтине аутомобиле, а због 200, 300 евра исти загађују и скраћују живот. Због чега? Због новца. Профит је упропастио планету. У основи загађења животне средине 100 одсто је профит. Желео бих да индустрија буде нешто друго“, наводи министар Горан Триван на крају интервујуа за Телеграф.