У Србији, радни однос пензионера који је стекао услов за пуну старосну пензију може да се настави, али уз одређене услове. Према важећем Закону о раду, радни однос престаје када запослени напуни 65 година живота и има најмање 15 година стажа, осим ако се запослени и послодавац не договоре да наставак радног односа буде могућ.
Ово значи да пензионер може да настави са радом на истој позицији, али само уз сагласност послодавца, као и уз испуњење специфичних процедура које подразумевају измене у начину обављања осигуравајућих обавеза.
Када пензионер одлучи да настави са радом, он ће и даље примати плату од послодавца, док ће му пензија бити исплаћена од стране Фонда ПИО. У том случају, послодавац је обавезан да редовно уплаћује доприносе за пензијско и инвалидско осигурање као да је запослен обичан радник, а доприноси се обрачунавају по стандардној стопи на зараду, без обзира на то што је запослени у пензији.
Ови доприноси се потом рачунају у обрачун његове пензије, чиме се пензионеру омогућава да поврати евентуалне износе пензије у будућности.
Процедура
Ако пензионер одлучи да настави да ради након што је остварио право на пензију, важно је да се пре подношења захтева за пензију прво повуче са осигурања и раскине радни однос са послодавцем.
– Када запослени оствари минимални услов за старосну пензију, уз године живота које то прате, са послодавцем може да се договори о продужетку рада на истој позицији. Међутим, неопходно је да пре подношења захтева за пензију прво раскине радни однос и изврши одјаву осигурања, између чега треба да да буде бар дан разлике – навели су из ПИО Фонда.
Након тога, запослени може поново да се пријави на осигурање и настави са радом, без ограничења у вези са могућношћу примања пензије. Овај поступак омогућава корисницима старосне и превремене старосне пензије да, уз одговарајуће осигурање, наставе да раде, а уједно могу да примају и плату и пензију, док износ плате зависи искључиво од договора са надређеним.
Накнадно одређивање износа пензије
Једна од предности наставка рада за пензионере је могућност да се након годину дана од “новог“ запослења поднесе захтев за поновно одређивање износа пензије.
– На основу нових уплата доприноса, Фонд ПИО може утврдити повољнији износ пензије. То значи да, иако је пензионер већ започео исплату пензије, након одређеног времена рада може доћи до повећања исте, уколико нове уплате за пензијско осигурање доведу до тог већег износа – објашњавају из ПИО Фонда.
Обавезе послодаваца
Важно је напоменути да послодавац има обавезу да, уколико запосли пензионера, уплаћује све законом предвиђене доприносе, укључујући оне за пензијско и инвалидско осигурање, као и за здравствено осигурање.
– Иако је Фонд ПИО одговоран за уплату доприноса на пензију, послодавац је дужан да за плату запосленог из пензије плаћа доприносе за здравствено осигурање, у складу са последњим изменама Закона о здравственом осигурању – истакли су из Фонда за пензијско и инвалидско осигурање.
Пензионери са два примања
– Тешко је одредити тачан проценат пензионера који поред пензије примају и плату. Али, ако се осврнемо на број захтева за поновно утврђивање износа пензије по основу накнадно оствареног стажа, могло би се рећи да их има више од 30.000, иако је незваничан број оних који раде сигурно већи – закључују из ПИО Фонда.