Прочитај ми чланак

Да ли је одлагање аларма штетно за наше здравље?

0

Ако често посежете за дугметом за одлагање аларма , нисте једини. Нова студија је показала да 57 одсто одраслих обично остаје у кревету до тог другог, трећег, или чак четвртог аларма.

Свеприсутност дугмета за одлагање сведочи о његовој популарности. Тешко ћете пронаћи телефоне без ове опције,упркос бројним упозорењима стручњака да је одлагање лоше за нас, пише Science alert.

Научници који проучавају спавање тврде да би аларми у теорији могли да прекину наше циклусе спавања, што отежава да се пробудимо. У полусну, то дугме за одлагање никад не изгледа примамљивије, али одлагање аларма на још неколико минута само уљуљкава наше тело у следећи циклус спавања, само да би се поново прекинуо.

Упркос таквој негативности према одлагању, чврсти подаци о његовим ефектима су оскудни, а већина онога што знамо о овој теми потиче из студија о понашању повезаних са спавањем или стресом.

„Медицински естаблишмент је генерално против употребе одлагања аларма, али када смо отишли ​​да погледамо који чврсти подаци постоје, није их било“, каже неуронаучник Стивен Матингли са Универзитета Нотр Дам у Индијани и додаје да сада постоје подаци који доказују колико је то уобичајено и да још увек има толико тога што је остало непознато.

Студија, у којој је учествовало 450 одраслих, базирала се на подацима евидентираним у дневним анкетама о спавању и са носивих уређаја, и открила је да је 50 одсто већа вероватноћа да ће жене одспавати, односно користити одлагање аларма него мушкарци.

У међувремену, они који су користили ту опцију имали су мање активности током дана и имали су обрасце спавања који су показивали више знакова поремећаја сна.

Такође су узете у обзир и преференције спавања. Утврђено је да „ноћне птице“ чешће користе дугме за одлагање и да су генерално уморније, као и да су у питању млађи људи.

Исто тако показало се да, иако одлагање може да буде добро за једну особу, можда неће бити тако добро за неку другу. Као што показују досадашња истраживања, сви спавамо другачије.

Можда није изненађујуће да су они који су одлагали буђење имали већу вероватноћу да виде позитивне стране одлагања, као што су боље расположење и осећај будности после тога. Док су они који нису одлагали буђење имали тенденцију да се не слажу да су те предности могуће.

Главни разлози за одлагање аларма били су то што не могу да устану из кревета на први аларм, зато што ми је удобно у кревету и зато што им је потребно више сна.

Тим који стоји иза студије није рекао да ли је одлагање аларма добро или лоше за нас, наглашавајући уместо тога да потреба за било каквом врстом позива за буђење вероватно неће бити добра за наше опште здравље.

Другим речима, више сна је одговор, а не мање употребе дугмета за одлагање аларма. Спавајте редовно, довољно, и што је могуће неометано.

Што се тиче одлагања аларма , истраживачи желе да виде детаљније студије о његовим ефектима са већим групама људи и то не само да би сазнали о потенцијалним негативним ефектима притискања дугмета за одлагање аларма, већ и о неким позитивним странама.

„Ако одложите аларм и будете буднији када седнете за волан да бисте отишли ​​на посао, то би могло да буде добро и корисно“, каже Матингли. и додао да ако смањује зависност од кофеина, да је то нешто друго.

Одлагање аларма није исто за све, оно је попут стреса.

„Неки стрес је добар – зато имамо одговор на борбу или бекство. Има времена и места за то. Можда постоје случајеви када је притискање дугмета за одлагање аларма заиста корисно“, сматра он.

Истраживање је објављено у стручном часопису Sleep.