Прочитај ми чланак

Да ли ће повећање минималца покрити поскупљење од јануара?

0

Од 1. јануара 2025. године, минимална зарада биће већа за 13,7 одсто, износиће у просеку око 53.590 динара, док ће минимална цена радног сата бити 308 динара. Послодавци су као компензацију добили увећање неопорезивог дела зараде за исти проценат за који је повећан минималац, 13,7 одсто.

Ранка Савић из Асоцијације слободних независних синдиката коментарисала је повећање минималне плате од 13,7 одсто, истичући да, иако на први поглед делује као значајно побољшање, реалност повећаних трошкова живота у Србији умањује његову вредност.

– Када се каже да је повећање 13,7 одсто, то изгледа онако заиста једно добро повећање, али са друге стране, када узмемо трошкове живота у Србији, онда апсолутно не можемо да будемо задовољни са том минималном ценом рада. Ми смо у овом периоду имали низ поскупљења. Све комуналне услуге су поскупеле од 1. јануара, доћи ће и до поскупљења пореза на некретнине, паркинг места и низ разних других поскупљења – рекла је Ранка Савић и додала:

– У једном трговинском ланцу имамо један сектор у коме радници и даље примају минималну зараду која сада износи негде око 47.000 динара. И мене нико не може да убеди да је то нормално, да се имају толики профити, а да имате делове те компаније где радници примају минималну зараду.

Небојша Атанацковић из Уније послодаваца истакао је да смо данас у ситуацији где тржиште рада у Србији функционише другачије него раније.

– Од времена када смо формирали минималац у договору са представницима владе и синдикатима, стално инсистирам на томе да имамо тржиште рада које више не функционише по систему да неко има редован посао и држи се тог посла без обзира на услове рада – рекао је Атанацковић.

Сада, због недостатка радне снаге на многим местима, послодавци су приморани да понуде боље услове и веће зараде, јер радници нису спремни да раде за ниске плате попут минималне зараде.

– Послодавци морају да плаћају онолико колико тржиште радне снаге тражи – додао је.

Атанацковић признаје да су неки послодавци у тешкој ситуацији и нису у могућности да исплате веће зараде, али наглашава да се већина чланова Уније послодаваца залаже за повећање минималне зараде.

– Највећи број наших чланова и послодаваца су се изјаснили да су апсолутно за повећавање минималне зараде, и они исплаћују далеко изнад тога – рекао је Атанацковић и додао:

– Чињеница је да се сад долази до врло великог раздвајања у могућностима појединаца, уопште људи. Значи, неки зарађују, неки зарађују заиста солидно, заиста зарађују као да су у Западној Европи а неки опет немају ни довољно за живот. Апсолутно, то повећање од 13,7 одсто у односу на реалне показатеље привреде, јер ми нећемо за 13 одсто по статистици да повећамо ни бруто домаћи производ, ни инфлацију. Она ће отприлике бити, према прогнозама које се остваре, отприлике 3 до 4 одсто. Значи све заједно, можда 7 одсто ће бити повећање тих реалних параметара привредних, а при том је 14 одсто повећана минимална зарада – рекао је Атанацковић.