Прочитај ми чланак

Да ли ће цене станова престати да дивљају до краја године?Потребна је једна ствар

0

Тржиште некретнина не смирује се од избијања рата у Украјини, а претходно је већ било оптерећено пандемијом короне. Дивљале су цене издавања станова, куповине у новоградњи и староградњи. Истраживали смо шта ће бити са тржиштем до краја године, очекује ли се смиривање или купци ни овога пута неће одахнути. Саговорници нашег портала кажу да би до потенцијалног смиривања могло да дође са смањеном тражњом, а један од сценарија је и додатно слабљење платежне моћи грађана, што би условило и мање интересовање за некретнинама.

Прва поскупљења некретнина бележе су у марту ове године, недуго након избијања рата у Украјини.

На већу цену стана утицало је поскупљење грађевинског материјала, а немогуће је изоставити примере арматуре која је тада поскупела више од 100%.

Осим Београда станови су поскупели и у Крагујевцу, Нишу и Новом Саду, а квадрат је скупљи и на Златибору и Дивчибарима.

Републички геодетски завод недавно је објавио извештај са тржишта некретнина за ИИИ квартал ове године, а посебно су значајни подаци о броју купопродајних уговора.

Извештај показује да је током лета у Србији продато 5,6 одсто станова мање у односу на трећи квартал прошле године. У РГЗ-у кажу да ово може бити један од знакова “смиривања” тржишта некретнина.

„Иако је у III кварталу ове године забележено мање продатих некретнина у односу на исти период претходне године, укупна вредност продатих станова, кућа, земљишта и пословног простора је већа за чак 12 одсто. Дакле, продато је мање некретнина, али је у њих уложено више новца. Потражња помало опада, али се пад потражње највише осетио код купаца који су некретнину хтели да купе путем стамбеног кредита, због поскупљења позајмица након што су банке подигле реферантне каматне стопе“– кажу са сајта 4зида.рс

Додају и да Иако број купопродајних уговора помало опада, и даље расте укупан обим новца на тржишту некретнина, а расту и цене.

„Да би се десио пад цена на тржиште некретнина, прво мора да дође до осетнијег И дугорочнијег пада тражње. Оно се за сад осети помало једино код кредитних купаца, али не и код инвестиционих купаца, који улажу у некретнине, као и код купаца који су заинтересовани за луксузније некретнине са вишом ценом по квадратуИако број купопродајних уговора помало опада, и даље расте укупан обим новца на тржишту некретнина, а расту и цене“, кажу за Нову са сајта 4.зида

У контексту “смиривања тржишта некретнина”, саговорници Нове кажу да је ово најзначајнија зима.

Треба пратити како ће се даље кретати раст цена основних животних намирница, инфлација на микро, али и макроекономском нивоу.

„Уколико цене намирница, али и енергената наставе да расту, верујемо да é доћи до пада куповне моћи грађана, што се последично може одразити и на пад потражње за некретнинама. Оно што за сад видимо јесте да је опала тражња, али да она И даље није утицала на цене некретнина“ – наводе са сајта 4зида.

Милош Митћ из „City experta“ каже да цене некретнина и даље бележе благо повећање, али да је то далеко од онога што смо имали у претходном периоду.

„Један од кључних разлога за то је мања потражња кредитних купаца, а што је условљено растом Еурибора“, каже саговорник нашег портала.

Додаје да улогу у одлуци о куповини стана игра и тренутна политичко-друштвена неизвесност.

Митић саветује и да не би требало чекати неке посебне услове и околности када је реч о узимању кредита.