Прочитај ми чланак

ЦРНИ ПЕТАК ОДНЕО ШЕСТ ЖИВОТА: На путевима у Србији гину „као да је рат“

0

Туристичка сезона, гужве на путевима, неприлагођена брзина и умор само су неки од разлога који су током последњих дана у саобраћајним несрећама однели више од 10 живота, а статистика може бити још црња будући да се за живот бори још четворо особа тешко повређених у јучерашњем удесу на Ибарској магистали

Само јуче је страдало четворо младих у судару на Ибарској магистрали код Лазаревца, а истог дана једна особа изгубила је живот у судару „југа“ и камиона на путу Прељина – Краљево код Мрчајеваца, а трагичан исход имала је и несрећа на путу Баточина – Краљево.

Забрињавајући подаци говоре да су жртве саобраћајних несрећа на српским путевима углавном млади и деца, јер је током претходних неколико дана на путевима погинуло девет особа, већином млађих и двоје деце.

Разлози који су доводили до несрећа углавном су слични : умор возача, неприлагођена брзина, губитак контроле над возилом, вожња у алкохолисаном стању и слетање са пута.

– То што је у протеклих неколико дана било толико жртава показује стање опште саобраћајне некултуре и ниске саобраћајне свести код возача. Сваки возач када седне у ауто прави изборе, где ће да путује, да ли ће да буде везан, којом брзином ће да вози, да ли ће да претиче… Највећи проблем је у томе што људи мисле да их тих неколико секунди неће „коштати“, а управо ти погрешни ставови коштају људе живота – каже за „Блиц“ Дамир Окановић из Комитета за безбедност саобраћаја.

Шта доводи до несрећа?

Будући да је у јеку туристичка сезона и да велики број људи аутомобилима пролази кроз Србију оптерећеност путева је оргомна, а сви покушавају да што пре стигну до одредишта без икаквих чекања.

– Ово је период у току године када су непогодни временски услови услед високих температура, када је повећан обим саобраћаја, посебно транзитни, повећано присуство моторизованих двоточкаша, повећано присуство младих као возача и путника у возилу, бициклиста и слично. Чешће се вози у сврху „забаве и провода“. Такође, повећан је и број возила страних држављана. Возачи страни држављани најчешће не познају довољно пут и услове одвијања саобраћаја на нашим путевима, при чему су, у највећем броју случајева, пре уласка у нашу земљу прешли велике километраже, услед чега код возача долази до умора, пада концентрације, промена у начину вожње, а што је опасно како за њих, тако и за друге возаче, јер могу својим начином вожње да утичу на вожњу и ометају друге возаче у саобраћајном току – рекла је недавно за „Блиц“ Јасмина Милошевић, директорка Агенције за безбедност саобраћаја.

Да велики број возила који путују неприлагођеном брзином доводи и до несрећних исхода иситиче и Дамир Окановић.

– Август је годинама уназад „црни месец“ баш због тога што сада велики број људи преко наше земље путује у остале крајеве Европе, те би требало возити дозвољеном, а не превеликом брзином. Многи се опусте, па возе и без појаса, а кад су уморни не желе да праве паузе – објашњава Окановић.

Министарка саобраћаја Зорана Михајловић апеловала је на све учеснике у саобраћају да се понашају одговорно и возе безбедно, истичући да је тешка и поражавајућа чињеница да је само у јулу у саобраћајним несрећама страдало 63 људи, а да смо у последњих десет дана изгубили десеторо младих, од тога двоје деце.

– Животи наше деце немају цену – напоменула је Михајловић.

Поводом последњег трагичног догађаја у којем је четворо младих изгубило живот, а још четворо тешко повређено, Михајловић је истакла да је Законом о безбедности саобраћаја посебно дефинисан члан који се односи на младе возаче и који јасно прописује ограничења и правила понашања младих возача. Од тога да не смеју да буду за воланом од 23 часа до шест ујутру, да могу да управљају само возилом одређене снаге, уз пратњу одраслог, да не смеју да конзумирају ни трунку алкохола, до тога којом брзином смеју да се крећу, подвукла је министарка.

Страдају и „исправни у саобраћају“

– Наши људи јако често умеју да кажу: „Ја сам савестан возач, возим полако, па не морам да вежем себе и децу.“ То је кардиналнда грешка. Можда је неко ко вози савестан возач, али никад не зна ко му иде у сусрет, можда је то неки уморан путник који ће само да „пипне“ ваш ауто и усмрти оне који су унутра – објашњава Окановић.

Како наводи, јако је битно да сваки сваки возач испоштује прописе како би осигурао себе и путнике у свом аутомобилу.

– Возач треба да уради све што је у његовој моћи, да буде везан, да вози прилагођеном брзином и да проматра ко му иде у сусрет, јер уколико неко други изазове несрећу возачи би требали да се потруде да их та туђа грешка што мање кошта – закључује Окановић.

Црна статистика

Овог месеца готово да није било дана када је било мирно на српским путевима, те је више од 10 особа изгубило живот, што је прилично језив податак.

Подсећамо, у претходних неколико недеља живот је изгубило четворо младих у несрећи код Шапца, двојица осмогодишњих близанаца у несрећи код Пожаревца. Пре два дана је у страдао младић (20) када је на њега налетео возач неприлагођеном брзином. Јуче је живот изгубило четворо младих када се у њихово возило на Ибаркој магистрали закуцао БМW брзином од 170 километара на сат.

У јуну је живот изгубило 55, а у јулу 63 људи.

Подаци које поседује Комитет за безбедност саобраћаја нису нимало позитивни, будући да је у јуну прошле године погинуло 36 људи у саобраћају, а у јулу 42. То значи да је у односу на прошлу годину и у јуну и у јулу број погинулих у саобраћајним несрећама повећан за готово по 20. Запањујућа статистика указује да ово лето прети да буде најцрње на путевима у последњих неколико година.

Од почетка ове године до 5. августа у саобраћајним несрећама у Србији погинуло је 292 људи, што је 19 више него у истом периоду прошле године, а број је сада још већи и прети да да се увећа.

Шта треба променити?

Начелник Управе саобраћајне полиције Небојша Арсов за РТС указује да је један од највећих узрока несрећа лети то што је проток саобраћаја много већи, а грађани мобилнији.

Од понедељка ће на теротирији ЕУ, али и у Србији, бити појачана контрола брзине кретања. Те акције, наводи Арсов, нажалост дају краткорочне резултате.

Једини начин да се подстакне свест о поштовању саобраћајних прописа јесте да се, указује, воде кампање о безбедности саобраћаја.

– Цело друштво мора да се укључи и све друштвено одговорне организације. Позвали смо Агенцију за безбедност саобраћаја да медијима достави спотове. Кад треба да се емитују спотови, они (медији) траже да се то наплати. Позивам их да их емитују без накнаде јер мора да се смањи број страдалих – истакао је Арсов.

 

Стручњаци поново скрећу пажњу возачима да се морају држати следећих правила:

Не седајте за волан уморни
Правите паузе у вожњи на свака два сата
Не конзумирајте алкохол и психоактивне супстанце
Користите сигурносни појас
Поштујте ограничење брзине
Превозите децу у ауто-седишту

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!