Прочитај ми чланак

Члан Кризног штаба: „Ковид пропуснице неће решити проблем раста броја заражених“

0

Покрајински секретар за здравство Зоран Гојковић изјавио је данас да ковид пропуснице неће решити проблем раста броја заражених у Србији.

Како је навео, лично за њега ковид пропуснице нису добра мера јер, како појашњава, када се неко тера на нешто, поготову Срби, они неће хтети из ината да то учине.

Foto: Youtube / Printscreen

На питање зашто се Кризни штаб не састаје често као раније и да ли постоје неке несугласице међу члановима, Гојковић каже да се састају на дневном нивоу, а не само када су ту медији, као и да не постоје никакви проблеми.

„Највећи проблем Кризног штаба није толико везан за број заражених. У стратегији пандемијске борбе најважније нам је да очувамо здравствени систем и да пружимо праву лекарску негу свима који оболе“, казао је он.

Наводећи да се морају лечити и вакцинисани и невакцинисани, Гојковић указује на то да је око 75 одсто хоспитализованих невакцинисано, а да је на интензивној нези, где су пацијенти са најтежим клиничким сликама, мање од 10 одсто оних који су вакцинисани.

Он је додао да оне могу послужити само као мера којом ће неко бити натеран да се вакцинише.

Када се неко тера на нешто, поготову Срби, они неће хтети из ината да то учине.
Гојковић је казао за ТВ К1 да тренутно Кризни штаб разматра да ли ће се уводити ковид пропуснице и да у оквиру разматрања сагледавају и искуства у иностранству која показују да је број вакцинисаних незнатно повећан.

„Ковид пропуснице неће решити проблем раста броја заражених, а кључно питање је да ли ћете са ковид пропусницама натерати људе да се вакцинишу. Француска је то увела, али се број вакцинисаних незнатно повећао“, казао је Гојковић.

Од хопситализованих који су вакцинисани, на респитатору су они који су, како је рекао, изузетно имуно компромитовани и то старији људи.

На питање да ли је неко вакцинисан преминуо, Гојковић каже да јесте, али да се тај број процентуално у односу на све преминуле мери у промилима.

Када је реч о тренутној епидемиолошкој ситуацији у нашој земљи, Гојковић каже да се налазимо у таласу епидемије који траје већ више недеља.
„Зауставили смо експоненцијални раст заражених, сада је негде око седам, осам хиљада, сутра, прекосутра, број новозаражених ће бити мањи или исти“, навео је.

Истиче да се не може очекивати повећање броја новозаражених, изузев да се деси нека велика зараженост од неколико хиљада људи у истој фабрици што је, додаје, мало вероватно.