Прочитај ми чланак

ЧИСТКА у ЈАТ техници: Отерали ме јер сам указао на пропусте

0

Главни инжењер авиона, мотора и система ЈАТ технике Слободан Колачек, који је у овој фирми провео 36 година, недавно је добио отказ. Разлог је, како каже, то што је указиво на многобројне проблеме са којима се суочавају авиоинжењери и авио-механичари у овој фирми, а који би могли да се одразе на њихов рад од кога зависи безбедност у ваздухопловству, самим тим и људски животи.

Јат техника, последња фирма која је некад била саставни део Јат ервејза, продата је чешкој компанији „Ави приме“ крајем новебра 2019. године. Нови власник се том приликом обавезао да ће у привих годину дана у ЈАТ технику уложити 2 милиона евра, у других годину дана 3 милиона, као и да у прве две године пословања у Србији неће отпуштати раднике.

„Авио приме“, како каже Колачек, своје обећање није испуно. Објашњава да су 12. априла сви синдикати имали састанак са садашњим менаџментом ЈАТ Технике, на коме је присуствовао и директор из Пољске. Том приликом је Колачек, који је и председник синдиката ЈАТ техника, изнео своје замерке.

“Ја сам морао и новом директору да кажем да не видим да је фирма ‘Ави приме’ у току прошле године уложила 2 милиона евра, и да не видим да је ове године почело инвестирање та три милона”, прича.

Три дана након тога, 15. априла, овај инжењер машинства, ком је остало још 10 месеци до пензије, добио је решење о отказу.

Колачек каже да је пре тога већ добио упозорење поред отказ, јер то није био први пут да указује на проблеме у овој фирми.

Шта је наведено као разлог за отказ

Доскорашњи главни инжењер ЈАТ технике објашњава да му је у решењу о отказу наведено да је повредио кодекс облачења, да је открио пословне тајне у прилогу телевизије Несмаx Андриа, као и у допису који је послао Директорату за цивилно ваздухопловство, у ком је указао на проблеме и пропусте у фирми.

Прву ставку оцењује као “смешну” и напомиње да је за Несмаx Адриа само прочитао писмо, које је претходно послао председнику Србије Александру Вучићу, од чега је објављен само један део.

Што се тиче обавештења које је послао Директорату, каже да ту није било по среди одавајне пословне тајне, већ да је урадио нешто што је његова дужност као главног инжењера и председника синдиката.

“Директорату сам писао о ситуацији у нашој фирми и у посљедњој реченици замолио да дође инспекција да види шта се дешава. Откад је дошао нови власник инспекција ни једном није вршила контролу, а то је њена обавеза”, објашњава.

Тврди да су авиоинжењери и авиомеханичари у ЈАТ техници јако лоше плаћени и да раде у неадекватним условима, што је недопустиво.

“Незадовољство авиомеханичара изазива опасност у ваздухопловству. Ако си незадовољан, резигниран, ниси свој, имаш било какве проблеме, ти нећеш урадити посао свесно, правићеш грешке”, упозорава.

Објашњава да је у допису, који је послао на синдикалном меморандуму, са његовим потписом, питао Директорат да ли је упознат са тим да је мотор једног авиона Ер Србије уништен због рада у недадекватним условима. Директорат је, каже, на то реаговао тако што је допис проследио менаџменту фирме, иако по кодексу не би требало да открива извор информација.

“Тај мој допис Директорату карактерише се као откривање пословних тајни трећам лицу, а Директорат није треће лице, он је нулто лице, прво и основно које мора све да зна у вези авијације у Србији”, каже Колачек.

Након што је Колачек добио отказ, ЈАТ техника више нема ниједног главног инжењера. Пошто отказ сматра неоснованим припрема тужбу суду, као и жалбу инспекцији рада.

Каже да је све што је до сада радио било ради добробити запослених и Србије, која има дугу традицију у авио-техници.

“Само хоћу да и нове генерације имају где да раде. Јер ако се ЈАТ техника угаси онда нема потребе ни да постоји Ваздухопловна академија, а још мање авио смер на Машинском факултету који сам ја завршио. Нема сврхе да школујемо младе да одлазе у иностранство”, поручује Колачек.

Ово на жалост није једини случај да у ЈАТ техници чланови синдиката, који указују на пропусте, због тога трпе последице. Тако су председник Синдиката авио-механичара Србије Немања Јоксимовић и потпредседник овог синдиката Дарко Скоко, као и члан Управног одбора сидниката Сретен Јовановић послати на принудни одмор у трајању од 45 дана, на ком се још увек налазе.

Како је на тестирању уништен мотор авиона Ер Србије

Слободан Колачек објашњава да је у допису који је послао Директорату, описао како је због пропуста, током рада на једном мотору авиона тај мотор уништен, при чему је начињена штета од 4 милиона динара.

“Имали смо обавезу, пред саму Нову годину, да један мотор скинемо са авиона Ер Србије, да га бороскопирамо (снимимо унутрашњост свих делова мотора) и да га вратимо. Када смо га снимили све је било у реду, а онда је на проби мотора дошло до стравичних вибрација и пуцања. Мотор је заустављен, поново је ишао на бороскопирање где се видело да је потпуно уништен – све лопатице унитар мотора су биле поломљене”, прича.

Хаварија је, објашњава, настала јер се проба мотора врши на платформи на крају плаца, док се на 10 до 15 метара одатле секу, односно дробе авиони.

“Ти делићи су били у непосредној близини мотора и мотор их је при великој снази усисао. Крстасти наставак шрафцигера је улетео у мотор и поломио је све. Штета је 4 милиона”, каже и додаје да је он пре тога већ указивао да авиони не треба да се секу на том месту.