Прочитај ми чланак

Циклон из Немачке већ у Србији, прети ли нам потоп из 2014.

0

Огромне поплаве погодиле су Немачку и до сада однеле преко 180 живота. Циклон који је Немачкој донео бујице и разарање стигао је и до Србије. На сам помен поплава грађани Србије сете се епског потопа из 2014. године и страхују да се не понови Обреновац. Надлежни нас уверавају да су све службе у приправности и да је Србија сада много спремнија него пре седам година.

Фотографије и снимци који су последњих дани стизали из Западне Европе погодиле су све. Снимци ужаса где вода односи све пред собом, а статистика неумољиво сваког тренутно увећава број страдалих у овој пошасти помало је забринула и грађане Србије.

Foto: Tanjug/AP Photo/

 

Нажалост, нисмо и не смемо да заборавимо оно што се у Србији десило 2014. године када је део наше земље био поплављен, а Обреновац практично под водом. Наш портал писао је о поплави у селима око Петровца, где је ситуација драматична, а чак је и блокиран магистрални пут.

Командант Штаба за ванредне ситуације и председник општине Петровац на Млави Душко Нединић, донео је Одлуку о проглашењу ванредне ситуације на делу територије општине Петровац на Млави у насељеним местима Добрње, Вошановац, Лопушник, Бошњак, Табановац, Бусур и Буровац.

Док читају вести из Европе, а периферним видом прате дешавања у Петровцу, сви се надају да се Србији неће десити поплаве које смо могли да видимо пре седам година.

Директор Канцеларије за обнову и помоћ поплављеним подручјима Марко Благојевић рекао је за Нова.рс да је Србија сада спремнија и безбеднија него што је била 2014. године, али да су ситуације са временским приликама такве да није могуће са сигурношћу тврдити да смо сада 100 одсто безбедни.

„Нико на овом свету не може да каже да је спреман и безбедан, будући да се клима мења, као и временске прилике. Суочени смо са највећим ризиком, а то су бујичне поплаве па је много важно да посао који смо кренули 2014. године не стане. Када је реч о поплавама, ту нема спавања. Радили смо на јачању капацитета и то не сме да престане и у наредном периоду“, казао је Благојевић за Нова.рс.

Он је истакао да је огроман проблем када поплаве које се десе крену у заборав, па се након тога ништа више не ради на том плану.

„Да ли могу да нам се понове падавине као 2014? Да, али штета више не може да буде никада као тада што је била“, рекао је за Нова.рс Благојевић.

В.д помоћника министра за унутрашње послове и начелник Сектора за ванредне ситуације Лука Чаушић изјавио је да су локалне самоуправе упозорене да преузму превентивне мере како би се смањили на минимум ризици од бујичних поплава, а да је подигнута и приправност људи у Сектору.

Он је за РТС рекао да се сценарио из 2014. може поновити јер, како истиче, ни најмоћније земље нису безбедне када природа покаже своју ћуд.

„Подигли смо максимално приправност наших људи, а упутили смо и упозорење локалним самоуправама да преузму превентивне мере да се смање на минимум ризици од бујицних поплава“, казао је Цаушић.

Из предузећа Србијавода кажу да не постоји опасност од поплава, те да у Србији ниво великих река стагнира.

Навели су и да су у Петровцу на Млави, где је на делу територије општине уведена ванредна ситуација због великих количина падавина, очекивали такав сценарио, те указали да је брана на реци Бусур „одрадила посао“. У Србијаводама су рекли да су могуће само „урбане поплаве“, када после обилних падавина због муља, грања и свега осталог канализација не може да прихвати велику количину воде.

Сличан став имао је и метеоролог Ђорђе Ђурић који је истакао да не постоји опасност од нових поплава у Србији.

„Али са оваквим јаким падавинама увек постоји ризик од мањих потока од бујичних поплава, као и од ризик од одводњавања система не у урбаним срединама могу да узму велику количину воде у кратком временском периоду“, написао је он.

Наш портал писао је Министарству унутрашњих послова са молбом да ступимо у контакт са неким из Сектора за ванредне ситуације, али до објављивања овог текста нисмо добили одговор.

Утисак је да за сада нема разлога за страх од нових поплава, али као што смо већ истакли морамо бити у приправности ако дође до оваквих ситуација.