Прочитај ми чланак

Центар Београда биће у блокади: Код Скупштине из целе Србије стижу професори…

0

Представници репрезентативних синдиката запослених у просвети одржали су још један састанак са представницима Владе Србије, али помака није било – Влада не одустаје од понуђених 12 одсто повећања плата наставном особљу, а просветари од захтева да се свима у просвети плате једнако увећају.

Председник ГСПРС „Независност“ Срђан Словић је казао да представници Владе не реагују на аргументе, а један од њих је да су свуда у окружењу плате наставника веће него у Србији, чак и у земљама које немају већи и брже растући БДП.

„Једини наш начин да дођемо до циља је да наши чланови спроведу одлуке до краја и сутра да протекне штрјак у најбољем реду“, казао је Словић, преноси Н1.

Он је додао да ће се преговори с представницима Владе наставити, али да није прецизиран датум следећег састанка.

Синдикати су се после састанка огласили саопштењем у коме су навели да са представницима Владе Србије није постигнут договор.

„Изнели смо свој чврст став да не пристајемо ни на какаве поделе међу запосленима, па и на предложену пројекцију Владе Републике Србије за повећање зарада од јануара 2025. године – наставном особљу у износу од 12 одсто, а ненаставном особљу осам одсто. Након данашњег састанка очигледно је да држава неће испоштовати потписани обавезујући Протокол и да опет нема новца за повећање зарада запослених у овој календарској години као и да неће бити преговора о корекцији коефицијената“, истиче се у саопштењу.

Додаје се да је предлог измена Закона о кривичном поступку данас ушао у јавну расправу и да је план да буде усвојен до краја године.

„По одлуци репрезентативних синдиката школске и предшколске установе сутра 2. октобра неће радити. Протест ће бити одржан, како је и планирано, испред Народне скупштине Републике Србије, са почетком у 12 сати (окупљање почиње у 11 сати). Планирана је протестна шетња до зграде Владе“, истиче се у саопштењу синдиката.

Представници четири репрезентативна синдиката просветних радника пре уласка у Владу су одржали конференцију за медије, на којој су позвали све грађане да им се сутра придруже на великом протесту у Београду.

Пре 345 дана сва четири репрезетативна синдиката су потписала са владом обавезујући споразум, а од влада је стигла порука да од поштовања тога нема ништа, речено је на данашњој конференцији за медије испред владе.

Данило Глигорић, председник Синдиката радника у просвети Србије, рекао је да је разлог штрајка то што влада није довољно новаца одвојила и “опет покусава да нас уштине за новац који је обећала”.

Он је рекао да Министарство финансија може да део новца преусмери за побољшање материјалног положаја запослених у јавном сектору.

Без помака у разговорима просветара и Владе: Штрајк у среду, 2. октобра 2
фото Весна Андрић Данас
“Новац који убира државе је довољан да повећа плате дупло у односу на оно што су предложили”, рекао је Глигорић.

Он је поручио влади: немојте више да нас лажете.

„Како се која влада појави они обећавају и ништа не испуњавају“, казао је Глигорић.

Он је рекао да ће сутра бити велики штрајк и позвао све грађане да дођу у 12 сати испред Скупштине Србије.

Валентина Илић, председница Синдиката образовања Србије, је рекла да су синдикати озбиљни људи, да су нешто потписали и да то влада треба да поштује.

Она је рекла да су плате важне и да синдикати нису прихватили да се прави разлика међу запосленим у школама којима је понуђен различит проценат повишице зарада.

“Нећемо прихватити понуђено повецање плата. Ми ћемо сутра показати наше незадовољство, снагу и јединство, рекла је Илић.

Срђан Словић, председник ГСПРС Независност је навео да се синдикати боре за оно што су у протоколу потписали.

Казао је да су паре које се издвајају ребалансом буџета редовне обавезе које држава није планирала, а не додатни новац за просветне раднике.

Добривоје Марјановић, председник Уније синдиката просветних радника, подсетио је да у протоколу пише да се “влада обавезује”, да су синдикати дали времена новој влади да утврди динамику повећања плата, а уместо тога је синдикатима саопштено да ће добити оно што је министарство финансија предвидело.

Он је поновио да синдикати неће пристати да се запослени деле када је реч о проценту повећања плата.

Марјановић је рекао да на преговорима са владом који почињу данас у 13 сати не очекује ништа.

– Сутра у 12 сати ћемо окупити све наше колеге испред Скупштине Србије наменски, јер онај ко је потписао протокол је сада председник Скупштине, након тога ћемо се упутити до Владе и надлежнима рећи да ово што сада причамо није наша визија него реакција запослених у образовању – навео је Марјановић.

Он је додао да просветни радници имају подршку родитеља и ученика, и да су им њихови ђаци поручили: не савијајте кичму, да бисмо је ми имали сутра, паметнији не попуштају, подршка наставницима који штрајкују.

На питање да ли је тачно да ће се просветни радници који сутра буду штрајковали позвати на то да имају право да одсуствују са посла због синдикалних активности, Валентина Илић је рекла да сваки запослени који је члан синдиката по Посебном колективном уговору има право на седам слободних дана ради синдикалних активности и да су им неки чланови тражили ту врсту документације.

– Захтеве за одсуство људи који ће из унутрашњости доћи за Београд смо послали зато што су наши запослени сутра у потпуној обустави. Без обзира на то они су дужни да буду на својим радним местима у школама, а они који долазе за Београд су добили претње директора да ће сносити сакције, па смо због тога за њих послали те захтеве – појаснио је Добривоје Марјановић.

Он је додао да су се сви репрезентативни синдикати договорили да сутра буде потпуна обустава наставе и да нема рада са скраћеним часовима на 30 минута.

– Поручујемо нашем чланству: или поштујте одлуку репрезентативних синдиката или радите редовно. Ако вам је добро, онда ништа – рекао је он.

Додао је да је циљ да почетна плата наставника која је сада 86.000 динара буде једнака републичком просеку, који ће по пројекцијама до краја године бити око 100.000 динара, у јануару наредне године око 105.000, а у марту вероватно 120.000 динара.

– Нама није циљ да остваримо републички просек па да онда паднемо на 0,8 него да и у наредној години разговарамо са државом да останемо на том просеку – истакао је Марјановић.

Упитан да ли би нека понуда Владе могла да стопира сутрашњи штрајк, казао је да су представници синдиката добили сагласност својих органа да потпишу протокол и да би, у случају да се понуди нешто ван договореног и потписаног, синдикати морали да добију подршку својих основних организација.