Прочитај ми чланак

Цена огрева скочила два пута за 10 дана, ово су нове цене у Београду

0

Пелет је у набавци прошле сезоне коштао 160, а сада га нема испод 200 евра

Цене намирница и енергента досежу рекордне нивое, а само гас се катапултирао на 1.900 долара. Сировине и репроматријали бележе рекордне цифре и више није питање шта је и колико поскупело, већ – докле.

Иако произвођачи и продавци теше да се труде да увећане трошкове неће прелити на потрошаче, то се не дешава. То и те како добро осећају они који ових дана припремају огрев како им зима не би била хладна.

Међутим, цене огрева скачу готово из дана у дан. Према нашим сазнањима, а како нам потврђују и продавци пелета са којима смо разговарали, цене пелета су два пута повећане само у последњих десетак дана. Сваки пут кад им дође шлепер, друга је цена, наводе нам.

Даље, помера се и цена дрва за огрев, па више рачуна које је грејање Србији најисплативије није јасна.

Како смо се уверили на лицу места, цена пелета у Београду скочила је на 28.00о динара, то значи да је џак сада 410 динара.

Овако се кретала цена: Прошле године је палета (од 70 џакова) коштала 22.900 динара, овде године се на почетку сезоне попела на 24.900 да би данас већ коштала 28.000.

Наравно, цене се разликују од произвођача до произвођача, али овако је тренутно стање на познатом стоваришту на Звездари које у понуди има „спачва“ и „цроwн форест“ пелет.

– Ми узимамо пелет из наших фабрика, али се изненадимо сваки пут када дође шлепер, јер буде друга цена. Раније су се цене лети и зими разликовале, а сада су изједначене – кажу нам из стоваришта Јаковљевић.

Слична ситуација је и на стовариштима у Новом Саду, где се пелет прошле године продавао за 25.000 динара, а сада потрошачи треба да за исту количину издвоје 27.000 динара.

Ситуација је нешто другачија ван Београда, и тамо цене још нису „подивљале“.

– Скочила је цена сировина, код нас је пелет и даље 170 евра јер га ми имамо довољно, али питање је када ћемо и ми дићи цену – каже наш саговорник.

Ако је за поређење кубни метар сечених дрва кошта од 7.000 до 7.200, а исцепаних од 7.500 до 7.800 динара, кажу нам на једном београдском стоваришту. То значи, поређења ради, да џак пелета од 250 килограма кошта као метар дрва.

Свакако, најскупља варијанта је грејање које се добија путем електричне енергије. Ако се грејете на струју, можете уштедети уз ТА пећ, док они који имају централно – немају много избора, већ целе године плаћају ту ставку уз рачун за Инфостан.

Будући да та опција углавном није најисплативија, мада је добро грејање загарантовано, власници станова се у последње време више одлучују за некретнине где могу сами да бирају на који начин ће се грејати.

Пелет или брикет постаје све траженији јер је и једноставнији за употребу, паковање и складиштење, а нема ни додатног сечења, слагања или чишћења које угаљ и дрва захтевају.

Занимљиво је да се у Србији чак 40 одсто домаћинстава греје помоћу чврстог огрева, а у стовариштима тврде да су најтраженији брикети и пелет, што су нам и потврдили. Дрва, иако за сада међу најповољнијима, такође ће вероватно поскупети.