Пироћанцима је добро позната кућа пекара Добрице који је направио праву малу "шуму" на равном крову свог великог дома.
Грађани Пирота годинама се свакодневно диве подухвату овог „пионира зелене архитектуре“ у овом граду, а сада је ова оаза, својеврсни „висећи врт“, што је иначе тренд градње у свету, добила додатну популарност када су фотографије освануле на Фејсбуку.
– Ту кућу, какава је на фотографији, памтим од раног детињства, а имам 40 година – написала је једна Пироћанка.
И други су желели да се похвале како знају чија је то кућа и чега све има на тој привлачној тераси.
– Дрвеће је право, поред ове куће пролазим 40 година и увек ме је одушевљавала. Иначе на крову има и базен. Сигурно је пројектант на време размишљао а инвеститор уложио, кућа никад није пукла и дрвеће никад није ишчупано. А за толике године било је олуја – наводи се у коментарима, а и други то потврђују:
– Има и мали базен на том крову. Сви су покушавали, сећам се, тих година ( крајем 70-тих и почетком 80-тих, чини ми се), да га одврате од идеје да засади дрвеће. Но он је у томе устрајао, јако добро изолирао плочу све по угледу на сличну кућу негде у Грчкој коју је видео и заљубио се у њу. И свака му част, направио је добру ствар.
– Посађено је дрвеће са такозваним плитким кореновим системом, који не иде у велику дубину већ се шири лево и десно, међусобно испреплетано. Зато на крову зграде и није убачено много земљишта у смислу дубине. Мора се само обратити пажња да су различите врсте дрвећа међусобно компатибилне и да имају такав коренов систем – наводе „упућени“.
– То је кућа мојих пријатеља. Кућа је у старту прављена са идејом да се на крају засади све од засађеног. Цела кућа је ојачана, плоча није стандардне дебљине, постоји тампонажа на крову, саднице су са плитким корењем.Ту има и туја, јабука, крушка, ружа, мали базен. А осећај када седиш на тераси је непроцењив.
Пироћанци пишу и да кућа припада пекару Добрици, о коме имају само речи хвале: добар човек, који прави још бољи хлеб, и творац замисли, на коју су очигледно поносни све његове комшије.
„Боже, морам да дођем у Пирот да то видим“, „Пала сам на теме кад сам први пут случајно налетела на њу, и од тад сваки пут прођем кад сам у граду“, неки су од одушевљених коментара.
Бил је и оних, који нас враћају у грубу реалност: „Морамо да посадимо и потоке на кровове, и животиње да населимо или ћемо остати на чистини“, „Ово треба да буде обавезно да би се ублажиле врућине и загађење у градовима.“