Један за другим, све више факултета затвара своја врата предавањима, вежбама, колоквијумима и било ком виду наставе. Студентима више десетина факултета у градовима широм Србије који су у протеклих десет дана блокирали рад својих високошколских установа, у петак, 6. децембра прикључили су се и студенти Економског и Правног факултета у Београду, Природно-математичког факултета у Новом Саду и Филозофског факултета у Нишу.
Блокирана је и зграда Ректората Универзитета у Крагујевцу, у централној Србији. Поред тога, већ неко време су блокирани Факултет драмских уметности, Филолошки факултет, Филозофски факултет, ПМФ, Архитектонски факултет, Факултет политичких наука, Факултет спорта и физичког васпитања, Физички факултет, Хемијски факултет и Факултет за физичку хемију.
Одлуку о уласку у блокаду објавили су Географски, Биолошки, Грађевински и Машински факултет, док су ФОН и Економски факултет најавили да ће у петак, 6. децембра, одлучивати о ступању у блокаду.
Професори, асистенти и комплетно наставно особље су по питању студентскихј блокада подељени. Једни отворено подржавају захтеве студената и тврде да целом друштву тренутно гори под ногама, те да је реакција студената била неминовна. Други се буне што нису у могућности да одржавају наставу. Шта нам говори шира слика? Да ли је ово још један талас бунта који ће, пре или касније, бити угушен, или је на видику побуна комплетне академске заједнице?
Побуна на ширем фронту
Струји оних професора који су тренутно на страни студената и њихове захтеве одобравају, припада и Душан Вучићевић, професор Факултета политичких наука. Тврди да му није први пут да као појединац реагује „против свега наопаког у друштву“.
– По први пут су студенти и млади људи у оволиком броју, устали и рекли да не желе да живе у оваквом друштву и да неко коначно мора да преузме одговорност за то што се дешава. Подршка професора тренутно није нешто велика, али има нас професора који смо ту, са својим студентима на факултетима. Седимо са њима, причамо и обилазимо их да проверимо да ли им је нешто потребно – објашњава Вучићевић.
Што се тиче става Факултета политичких наука, проширени декански колегијум је у петак објавио саопштење у којем се изјаснио да подржава захтеве студената.
У саопштењу, колегијум је упутио апел свим колегама и колегиницама, као и члановима Наставно-научног већа, као и надлежним телима факултета, да се уздрже од било које врсте поступака и санкција према учесницима студентског протеста.
– Подршка професора не постоји само на друштвеним факултетима, која се раније и дешавала. Сада устају и природно-математички, технички, медицински и слични факултети, тако да је у питању шири фронт, сачињен од целокупне академске заједнице – каже саговорник.
Контраефекат спиновања
О реакцији председника, који је на питање да ли се плаши беса студената, одговорио „прецизним” бројкама, те навео да нису научили у средњој школи која је институција за шта надлежна, Вучићевић каже:
– То није неочекивано, а таква порука је упућена пре свега његовим бирачима, а послата преко медија које власт контролише. Они желе да пошаљу поруку да протести нису бројни, те да их неко финансира – каже Вучићевић.
По први пут, како каже, имамо ситуацију у којој класичне технике спиновања, владајућем врху неће лако проћи.
– Не би ме изненадило да у неком тренутку, председник редефинише то како види ствари и да својим изјавама и деловањем још више наведе младе на бунт – закључује.
Подршка и на Правном факултету
Правни факултет у Београду се блокадама придружује у понедељак, 9. децембра. Наставници и сарадници овог факултета, упутили су апел, који су потписала 52 запослена, а којим исказују подршку студентима и запосленима у испољавању слободе говора и окупљања, које су гарантоване Уставом.
Међу њима је и професорка Вања Бајовић.
– Ја подржавам студентске блокаде, као и још мојих колега. Ове блокаде нам шаљу слику да нам ниједно друго средство, осим протеста, није остало, с обзиром на то да институције не раде како треба, а на неправду и безакоње се не може ћутати – каже Бајовић за „Време“.
У наставку саопштења, професори и сарадници Правног факултета позивају политичке субјекте уздрже од потеза којима се угожавају наведене слободе, а који могу да доведу до сукоба и ескалације насиља.
– Академска заједница мора да реагује како би се заштитио морални и физички интегритет студената, наставника и сарадника који мирно изражавају протест поводом новосадске трагедије. Критичко мишљење представља неотуђиви део права појединаца у демократском друштву, а нарочито у академској заједници – наводе у саопштењу.