Прочитај ми чланак

Бошњачка деца неће босанска слова!

0

dru bosanskom

(Новости)

Од септембра ученици у Новом Пазару, Тутину, Сјеници и Пријепољу учиће на матерњем језику. У српској и босанској верзији анкете за ђаке Бошњаке разликују се у два слова

Родитељи Бошњака основаца у Тутину, Новом Пазару, Сјеници и Пријепољу већ месец дана добијају анкетне листиће о томе да ли ће им деца од септембра учити на српском или босанском. У шездесетак речи двојезичног формулара разликују се тек два слова – дете/дијете и место/мјесто.

Ситуација у школама биће, изгледа, највише налик “Топ листи надреалиста” – где се реченица “Ја читам” на босанском, херцеговачком, хрватском, црнском и горском каже “сасвим другачије”!

Часове босанског, када деца седну у клупе, држаће углавном наставници – српског језика! Јер су они већ запослени у школама ових градова, а поред ионако прекобројних просветара, Министарство просвете, науке и технолошког развоја неће моћи да прима нове кадрове.

Иако Есад Џуџевић каже за “Новости” да то неће моћи да буду наставници српског, са дипломом стеченом “последњих година”, у Правилнику о стручној спреми наставника јасно пише другачије.

– Наставу ће моћи да држе наставници босанског, српскохрватског језика и југословенске књижевности. Они ће полагати семинаре преко лета, као и наставници свих осталих језика – тврди Џуџевић. – Ако предавачи српског хоће у наставу, мораће да добију посебне лиценце које издаје БНВ и какве добијају и судски тумачи и преводиоци за босански језик.

Џуџевић, у име БНВ, које је и штампало анкетне листиће за ученике и родитеље, очекује да од 1. септембра часови на босанском почну за 12.000 ученика. Они похађају неку од 53 основне, 14 средњих школа или пет предшколских установа. Очекује да ће у јуну бити штампани уџбеници.

– Предали смо Министарству рукописе за 33 уџбеника на босанском језику, за разреде који ће у првој години бити укључени у наставу. Сваке године њихов број ће се проширивати – објашњава Џуџевић. – За основне, националне предмете уџбенике ће платити Министарство просвете.

Он додаје и да четвртина књига већ постоји, јер око 500 ђака у огледним одељењима од почетка овог полугодишта већ учи на босанском језику.

Са друге стране, Дејан Кулунџић, директор највеће новопазарске основне школе “Братство”, каже да одзив није тако велики као што очекује БНВ.

– Од 200 будућих првака, колико је до сада тестирано, половина су била бошњачка деца и тек њих 30 учиће на босанском – каже Кулунџић. – Међу 270 ђака четвртог разреда, половина су Бошњаци и за босански се одлучило њих 15.

Он наглашава, такође, да ниједан наставник у његовој школи, коју похађа 2.000 ђака, још нема лиценцу за часове на босанском.