Сваки документ у којем се од породиља или других пацијената тражи да се одрекну права да туже болницу у случају да током порођаја или операција дође до нежељених последица је правно ништаван, изјавио је ФоНету адвокат Ненад Цвјетичанин, коментаришући документ који породиље добијају пред порођај у КБЦ Звездара.
„Споразумели смо се да ослобађамо обавеза, захтева за одштетом или било које одговорности од било које штетне последице која може да искрсне из планиране процедуре, укључујући компликације везане за порођај, постпорођајни период, као и компликације везане за будућу трудноћу и порођај. Ослобађамо болницу, као и стручни тим од сваке одговорности у вези са каснијим неспоразмима и споровима који могу искрснути између пацијенткиње и супруга/партнера“, пише у докумету који је ФоНет добио на увид.
Упитан да ли документ у којем пацијенти ослобађају болницу одговорности има правну тежину, Цвјетичанин је одговорио да тај документ има два дела, први у којем се пацијенти обавештавају о правима и медицинским процедурама и да је то у потпуности у складу са Законом о правима пацијената.
„Међутим, у најбитнијем свом делу, односно у последњем пасусу, он је у дубокој супротности са Законом о правима пацијената, који у свом члану 31, каже да се медицински радници не могу ослободити одговорности од последица лекарске грешке“, додао је Цвјетичанин.
Како је истакао, чак и уколико је породиља или било који други пацијент потписао документ сличне садржине, они ипак могу тражити надокнаду штете.
„Уколико дође до судског спора између пацијента и болнице, суд ће потпуно одбацити ту одредбу и сматрати је ништавном“, нагласио је Цвјетичанин.
Према његовом образложењу, Закон о заштити пацијената има одредбу која штити право пацијента да тражи надокнаду штете, и та одредба је императивна, што значи да никаквим споразумом лекар не може да се ослободи евентуалне одговорности.
Цвјетичанин је нагласио да му није јасно шта је правна служба болнице која је састављала тај документ хтела да постигне, нити што „нису прочитали један од основних одредби Закона о заштити права пацијената“.
„Сем основних непознавања Закона, тај документ показује и једну злу намеру. Пазите, ако је то дато од неке државне здравствене установе, сматрам да то показује неку задњу намеру унутар институција које треба да нам пруже заштиту“, рекао је Цвјетичанин.
Говорећи о садржини документа, он је оценио да је писан „на брзину“ и подсетио да су „државне институције дужне да документе пишу ћириличним писмом, а да је овај написан латиницом“.
„Уз то смо приметили и једну словну грешку, што нам указује да је ово написано на брзу руку и да није прошло неколико врста провера које би овакви документи морали да прођу“, предочио је Цвјетичанин.
Директорка Центра за маме Јована Ружичић каже да породилиште у КБЦ Звезара, судећи по њеном искуству, није једино које породиљама на потпис даје документ о ослобађају од одговорности.
„Маме нам пишу да велики број породилиша такав документ сервира мамама пред најлепши тренутак у животу. Бројна породилишта широм Србије имају овај или сличан документ који је са мног страна проблематичан и противзаконит“, тврди Ружичић.
Она сматра да се таквим документима жене застрашују.
Према њеном тумачењу, документ у којем се од породиље захтева да болницу ослободи одговорности може да се протумачи као нека врста акушерског насиља.
„Акушерско насиље је вишедеценијски проблем који се не решава зато што не постоји воља да се неко заиста бави тиме. Бројни министри и министарке су обећавали свашта на ову тему, али готово нико ништа није испунио“, указала је Ружичић.
Да би се проблеми решили, она сматра да је неопходна примена законских прописа, посебно што је Закон о заштити права пацијената врло добар.
Ружичић мисли да је документ покушај који се може протумачити као покушај да се заштите они који раде у породилиштима, али напомиње да је то „корак у погрешном павцу“.
„Ово је покушај да се лекари одрекну одговорности, али с обзиром на то да је документ о томе правно ништаван, време је да се запитамо како смо дошли до тога“, рекла је Ружичић.
ФоНет је контактирао КБЦ Звездара, али није добио званични коментар и саговорника за ову тему.
Ни Лекарска комора није одговорила на упит ФоНета да коментарише спорни документ.