Прочитај ми чланак

Ближи се протест у Аранђеловцу: На Букуљи четири налазишта литијума?!

0

За наслаге рудног блага у околини Аранђеловца зна се доста дуго. Не само мермера и глине, већ и последњих година све траженијег литијума. Компанија "Јадар Литијум" од децембра 2017. године, поседује пет дозвола за истраживање литијума у Србији - поред Цера, Рековца, Крајковца и Врање-Југ, ту је и Букуља код Аранђеловца.

Према завршној интерпретацији пројекта која носи датум 2. август 2018. године, бушења није било, али су са терена који се простире јужно од Аранђеловца и Букуље прикупљани узорци из воде, потока и са тла. Тако се од странаца сазнаје шта је рађено у срцу Шумадије.

Између осталог се наводи да су „током прве кампање узорковања и мапирања на пројекту Букуља прикупљена 54 узорка потока, 16 узорака тла и 10 узорака стена. Узорци су послати у лабораторију у Бор, где је спроведена припрема узорака. Они су потом послати у лабораторију АЛС у Ирску ради даљих
анализа литијума и сродних елемената“… Поред литијума, пронађени су и други елементи као што су арсен (Ас), титан (Ти), берилијум (Бе), калај (Сн), цезијум (Цс), антимон (Сб)…

Да су странци озбиљно пришли истраживању литијума и других минерала у пројекту Букуља, говоре подаци о узорковању узетих узорака из потока Букуља, са тла и стена које су објављене у извештају.

Занимљиво је да је извештај о узорковању и мапирању пројекта Букуља, на пример, три пута дужи од пројекта Прањани, где су такође вршена слична истраживања. Извештај о пројекту Букуља написан је на 18, а о Прањанима на шест страна… Зашто је тако – процените сами.

У извештају о истраживањима на Букуљи из 2018. године наводи се да је стопостотни власник дозволе за истраживање минерала Букуља Центурион Металс ДОО, Подружница компаније Јадар ресоурцес ЛТД у стопостотном власништву (број лиценце 310-02-01835/2016-02).

„Јадар Литијум“ и Општина Аранђеловац нису се изјашњавали по овом питању. Поред литијума, чије честице су пронађене на четири локације, пронађени су и арсен, титан, калај, берилијум и цезијум.

Најзанимљивије је да су истраживања вршена на водозахвату на Букуљи (поток Букуља и језеро у Гарашима) са кога се водом снабдева око 50.000 житеља Аранђеловца и околних села?!

Извештај о првим истраживањима на Букуљи био је доступан на интернету на енглеском језику неко време, али је повучен у међувремену.

Да ли Шумадији следи подрињски сценарио?

Напоменимо и то, еколошки активисти и грађани заказали су протест за понедељак, 29. јул у 19 часова у центру Аранђеловца.