Полиција у Нишу на дан протеста против трибине Српске напредне странке, који се десио у петак 21. марта, поступала је по наређењима из Београда и на основу њих се повукла са простора око Официрског дома, када је објављена информација да је скуп отказан, рекао је за Н1 бивши заменик начелника Полицијске управе Ниш Горан Барун.
Грађани Ниша протестовали су у петак због трибине СНС која је требало да се одржи у том граду, а пошто је она отказана јајима су засути градоначелник Ниша Драгослав Павловић и остали локални чланови СНС.
Барун каже да је полиција, професионално гледано, те вечери била на високом нивоу и да су захтеви извршени до танчина, а да изјаве из Београда представљају „жељу да се нађе кривац онога што иде у домен политике, а не професионализма“.
Некадашњи високи функционер нишке полиције је објаснио да је те вечери полиција имала задатак да обезбеди простор на којем се одржавао јавни скуп високог ризика.
„Простор је био добро обезбеђен, Жандармерија је обезбеђивала део одакле би дошло више грађана, а посебне јединице полиције су обезбеђивале сам објекат и трг. Лично сам обишао све, мене увек интересује професионално као то и највишом оценом бих то оценио“, казао је Барун.
Он истиче да је проблем настао у самом преносу информација, односно у што је у жељи да се свака ситуација контролише централни штаб формиран при МУП-у у Београду уместо при Полицијској управи Ниш.
„Полицијска управа организује штаб који директно информише Директорат полиције и о евентуалној употреби силе одлуку доноси директорат полиције. Али су информације долазиле из полицијске управе. Због неповерења у целој држави, чак се информације преносе дирекцији у Београд и они процењују да ли нешто треба или не. Ту је и главна грешка која је изазвала сукобе. Јер после најаве да неће доћи напредњаци престале су потребе обезбеђења простора, полиција се повукла по наређењу из Београда. Када су се повукли, људи који су били против тог скупа препознавали су одређене грађане који подржавају СНС и тај револт који се гради дуги низ година изазвао је ове последице“, објаснио је саговорник Н1.
Он истиче да не подржава било какво насиље, али да је очекивано да ће доћи до оваквих ситуација када у одсуству полиције грађани препознају особе које изазивају револт.
Упитан да ли су нишки напредњаци остављени на цедилу када је одлучено да се трибина неће одржати, Барун напомиње да постоји разлика између личног обезбеђења и обезбеђења простора, а да је нишка полиција те вечери имала задатак само да обезбеђује простор.
„Ниједно лице које је нападнуто, сем градоначелника, није имало потребу нити имали лично обезбеђење. Сви нападнути, а њих је шет који су потражили помоћ у Клиничком центру нису имали потребу да имају физичко обезбеђење“, објаснио је некадашњи полицајац.
Коментаришући критике на рачун ангажовања нишке полиције, он каже да сама чињеница да су починиоци брзо индентификовани, а тужилаштво реаговало, говори у прилог професионализма и једних и других.
„Тако да било каква оспоравања рада нишке полиције показују непоштовање оквира ингеренција у којима се појединци крећу“, истакао је.
Упитан о различитим изјавама о броју повређених, као и степену повреда, Барун каже да је одговорност за јавну реч пољуљана у Србији.
„То је узрок за већину проблема који настају у Србији. Искакање из ингеренција, овлашћења која имају поједини органи треба да се поштују. Давање информација ван оквира тих овлашћења увек изазива негативне ефекте, јер постоје људи који нешто воле да чују и они који не воле. Ту је велика разлика и изјаве председника које излазе изван уставних овлашћења доводе до озиљних ситуација које ремете укупно стање безбедности у држави“, рекао је некада високи полицијски функционер из Ниша.