Биолошки факултет, чији је стручни тим био ангажован на изради Завршног извештаја о прегледу утицаја пројекта Јадар на стање биодиверзитета од стране „СГС Београд“ а за потребе компаније „Рио Сава Еxплоратион“ закључио је да је оптимална мера за спречавање негативних последица по биодиверзитет је одустајање од експлоатације.
„Степен и обим утицаја отварања рудника на укупни биодиверзитет подручја је изузетно значајан и кључно утиче на његову деградацију. У односу на то, идентификоване су, како иреверзибилне, тако и реверзибилне последице на квалитативну и квантитативну структуру биодиверзитета подручја. Предложене, реално могуће, мере ублажавања и санирања последица по биодиверзитет подручја, изузетно су ограниченог капацитета и временски недовољно дефинисаног утицаја“, наоводи се у саопштењу Факултета.
Како је саопштено, због очекиваних иреверзибилних промена у појединим екосистемима, као и ризика од значајног угрожавања живог света Јадра, Дрине и низводних водотокова, оптимална и основна мера за спречавање негативних последица на стање биодиверзитета на овом подручју је одустајање од планиране експлоатације и прераде минерала јадарита.
„За случај да оптимална мера за спречавање негативних последица на стање биодиверзитета не буде реализована, предлаже се низ мера и поступака који, уколико се спроведу по највишим стандардима и без остатка, могу, али само делимично и у временски ограниченом обиму, омогућити опстанак дела природних станишта и присутних популација биљних и животињских врста“.
У саопштењу се указује да је, према подацима из „Нацрта студије утицаја”, коју је објавила компанија „Рио Сава Еxплоратион“ Београд, ревизију досадашњих студија и извештаја везаних за биодиверзитет, укључујћи и „Завршни извештај Биолошког факултета“, спровела консултантска кућа “Тхе Биодиверситy Цонсултанцy“ из Кембриџа, „тако да сва одговорност за тачност података и изнетих предлога и ставова припада њима и потписницима ‘Нацрта студије утицаја’, а не стручном тиму и Биолошком факултету“.