Прочитај ми чланак

БЕЗВИЗНИ РЕЖИМ: Прилика за бег без повратка младих Албанаца са Косова и Метохије

0

Пре свега млади Албанци са Космета могу злоупотребити укидање виза које је предложила Европске комисија, док ће један дио друштва бити разочарани овим процесом, кажу представници цивилног друштва.

sengen151

Они наводе искуства других земаља које су биле на почетку реализације овог процеса, које су имале проблем са мигрирањем њихових грађана. Европска комисија је у сриједу предложила Вијећу ЕУ и Европском парламенту укидању виза за грађане Космета чиме би се нашло на листи земаља безвизног режима.

Професор Емрусх Ујкани, познавалац европског права, изјавио је за Радио Слободну Европу да постоји могућност да грађани Косова (а пре свега млади Албанци) злоупотребе ограничења за либерализацију визног режима. Он каже да они морају поштовати слободу кретања унутар шенгенског простора. У случају злоупотребе, наводи Ујкани, Европска унија има механизме којим може казнити Косово.

„Aли напомињем да тренутна економска и социјална ситуација на Косову и Метохији иде у прилог даљој миграцији“, рекао је Ујкани. Док, извршни директор Института за напредне студије ГAП, Aгрон Деми, у изјави за Радио Слободна Европа сумња да ће доћи вријеме када ће овај процес бити злоупотребљен од стране Албанаца.

„Има најава да Албанци и даље мигрирају, али не у тако великом броју, као што се то догодило крајем 2014. и почетком 2015. године, када је већина грађана жељело да напусти Космет.“

„У првом периоду слободног протока људи очекује се поновни егзодус грађана који се десио и у осталим земљама, који ће покушати да током тромјесечног боравка пронађу и посао „на црно“ код својих фамилија у земљама ЕУ“, тврди Деми. Неки грађани, пре свега Албанци, према најавама ће одмах након примјене безвизног ређима искористити прилику да напусте Космет.

Ермал Хасани, студент Економског факултета, каже да нема финансијских средстава да посјети земље ЕУ, али ће покушати да напусти Косово и Метохију ради боље перспектива.

„На Космету нема посла. Завршио сам факултет и даље сам незапослен. Дакле,ако ми се укаже прва прилика одмах ћу напустити Косово и Метохију и нећу се вратити“, поручује Ермал Хасани.

С друге стране, Aгрон Деми из Института ГAП нада се да један број грађана, због тешких економско-социјалних прилика, неће бити у стању да искористи безвизни режим у европским земљама. Он је подсјетио на податке окупаторско-шиптарске Aгенције за статистику Косова, у којима се наводи да 72 одсто домаћинстава на Космету нема финансијских средстава да приушти одмор далеко од куће, чак и на Косову и Метохиј, док 40 посто грађана никада није било на одмор.

„Подношење захтјева за добијање визе изискује финансијске трошкове. Aли након либерализације, сама куповина карата, резервација хотела и путовање унутар ЕУ захтјева много веће трошкове, тако да поменути подаци показују да већина Албанаца неће моћи да приушти наведени луксуз одласка у неку од западноевропских држава“, изјавио је Деми за Радио Слободна Европа.

Либерализација визног режима ни у ком случају неће пружити могућност добијанаја посла или неке економске повољности у земљама шенгенског простора. Сваки становник Космета може искористити безвизни режим ако посједује окупаторско-шиптарски биометријски пасош.