Прочитај ми чланак

БЕЗ ОВОГ ПАПИРА НЕ КРЕЋИТЕ на летовање:Ево колико коштају полисе путног осигурања

0

Сезона годишњих одмора само што није, па поред трошкова смештаја и путовања до дестинације, требало би рачунати и на трошак путног осигурања. Овај издатак није обавезан, али је свакако пожељан за све оне који планирају да одмарају ван Србије.

Путно осигурање један је од најефикаснијих и најповољнијих начина да обезбедите себи мир пре поласка на пут. Када имате полису у џепу, не морате се оптерећивати бригом о неочекиваним медицинским трошковима у иностранству. Данас се осигурање може купити у осигуравајућим друштвима, али за оне који немају времена може да се набави и online.

Куповина путног осигурања преко портала је врло једноставна и не захтева никакво посебно умеће рада на рачунару. Оно што путнике највише занима је цена, која зависи од земље у коју путујете, изабране суме осигурања, нивоа покрића, година старости и трајања осигурања.

Примера ради, за путовање у све европске земље, Турску, Египат, Тунис и Русију четворочлана породица би требало за период од 10 дана, рецимо од 1. до 10 јула, да издвоји око 3.700 динара за основни пакет. Стандадни пакет, кошта 1.100 динара више, док премијум полису треба платити око 5.500. Сума осигурања за све поменуте полисе је 30.000 евра.

Додатна покрића уз пакете које нуде осигуравајуће куће су:

• KОВИД-19 (укључено у пакетима Стандард и Премиум),
• осигурање од спортских ризика
• осигурање при обављању грађевинских послова.

Ако се одлучите да на пут кренете сами, како бисте све време били здравствено осигурани за исту суму и исти период мораћете да издвојите 1.750 динара за основну полису, 2.250 за стандард и 2.570 за премијум. За старије путнике, оне између 70 и 80 година, основно осигурање кошта 4.165, следећи је 5.400 динара, док за премијум треба платити око 6.250 динара. Сениоре који су превалили 80 лета све ово коштаће много више. За њих се полисе крећу од 8.300 до 12.500 динара.

Цене већине осигуравајућих кућа су врло сличне и тамо где су ниже значи да је мања осигурана сума новца, а самим тим и медицинске услуге које можете добити.

И ПРТЉАГ МОЖЕ ДА БУДЕ ОСИГУРАН

Поред основних покрића као што су трошкови лечења, хоспитализације и операције, могу се изабрати и пакети који покривају осигурање пртљага, помоћ на путу за моторна возила, превремени прекид аранжмана, као и многе друге нежељене ситуације током пута.

Путно здравствено осигурање обухвата амбулантно лечење, лекове и завоје прописане од доктора, санитетски материјал који је неопходан у току лечења прелома или повреде екстремитета (нпр. гипс и завој), радиотерапију, термотерапију или фототерапију и друге сличне третмане прописане од лекара. Ту може да буде и РТГ дијагностика, болничко лечење осигураника у установи која се сматра болницом у страној земљи, која има довољно дијагностичких и терапеутских капацитета, а лечење се спроводи по методама које су научно прихваћене и клинички тестиране у тој земљи. Увек се за лечење користи болница у месту где осигураник борави или друга најближа одговарајућа.

Полиса подразумева и трошкове превоза од стране хитне службе до најближе болнице или најближег лекара, упућивања у специјализоване клинике, ако је то медицински неопходно и прописано од лекара, операцију због акутних болести , као и стоматолошке услуге, али само у циљу олакшавања акутне зубобоље, у износу до највише 100 евра.

Већина осигуравајућих кућа са путником не жели да потпише уговор уколико су његове одабране дестинације, рецимо, Сомалија, Западна Сахара, Руанда, Судан, Конго, Етиопија, Авганистан и Ирак.