Прочитај ми чланак

Бање продате у БЕСЦЕЊЕ и то фирмама блиским СНС

0

Пре скоро две године Савет за борбу против корупције урадио је темељну анализу продаје бањског комплекса "Жубор" у Куршумлијској бањи и земљишта и објекта специјалистичке болнице у Врањској бањи, а закључак је да су оба продата буквално у бесцење, односно по вишеструкој нижој цени од реалне, приватним предузећима, за која се зна да су блиска СНС.

У овом извештају се наводи да чињенице показују да су изведене организоване радње како би се свесно смањиле тржишне цене непокретности и оне дале у руке приватним предузећима. За то су „криви“ Републички фонд ПИО, Дирекција за имовину и Пореске управе у срединама где се налазе објекти и земљишта.

– Тако је „Жубор“ пао у руке куршумлијском предузећу АД „Планинка“ која газдује и Пролом и Луковском бањом, за нешто више од 1,4 милиона евра, иако је 2009. године процењена вредност комплекса „Жубор“ била 6,2 милиона евра. У Врањској бањи је направљено још горе, јер је прво продато земљиште, као да објекат не постоји, за 255.000 евра, а онда и објекат са грађевинском дозволом за 1,6 милиона евра. Купац је „Миленијум ресорт“, ћерка фирме „Миленијум тим“ која се доводи у везу са братом Синише Малог, Предрагом Малим. По процени, из 2009. године земљиште је вредело 2,8 милиона евра, а специјалистичка болница, односно објекат на том земљишту вредан је 3,2 милиона евра. Укупно је за оба требало платити 6 милиона евра, али је дато за укупно 1.855.000 евра. Када је реч о објекту, он се водио као П+5 површине 3.142 метара квадратна, а стварна површина је 16.000 метара квадратна – наводи се, између осталог, у Извештају о располагању објектима специјалних болница за рехабилитацију у својини Републичког фонда за пензијско инвалидско осигурање и државној, односно јавној својини Савета за борбу против корупције, који је објављен на званичном сајту Савета 10.децембра 2020. године.

ФОТО: Миленијум тим промо

 

На више од педесет страна тог извештаја се до детаља описује како је РФПИО, односно његово руководство оштетило овај фонд за милионе евра због продаје, те да је део стручне службе Фонда упозоравао Управни одбор фонда да поништи спорне приватизације, али нико није одговорио на то. У процесу у који се уплела држава, Дирекција за имовину, Пореска управа, РФ ПИО је буквално у бесцење продао бањске објекте, који су у интересу за грађане Србије.

– Савет сматра да је продаја и приватизација таквих објеката и гашење таквих здравствених установа недопустива и супротна интересима грађана Републике Србије и супротна интересима очувања народног здравлја, на чије чување је држава обавезана Уставом Републике Србије – наводи се у закључку Савета, уз препоруке да се треба све испитати и проверити.

Савет је извештај доставио и Влади Републике Србије, као и надлежном Тужилаштву за организовани криминал, али се та прича заборавила и према нашим сазнањима нико се тиме није бавио.

Поражавајуће је и то да је АД „Планинка“ узела субвенције од државе за „Жубор“ и хотел у Луковској бањи чак 4,1 милион евра на име улагања више од 20 милиона евра, односно само за “Жубор” предузеће је добило субвенцију од 2,5 милиона евра. То значи да су куповином комплекса заправо зарадили милион евра!

Слично је и са Врањском бањом, јер је „Миленијум ресорт“ на име улагања у висини од 65 милиона евра из републичког буџета добио 10 милиона евра за Врањску бању.

Немања Ненадић из Транспарентност Србија каже за Директно да је Савет кроз своје извештаје покренуо многа важна питања и кроз овај случај.

– Према подацима које је Савет објавио, раније процењена вредност имовине у бањским лечилиштима је била далеко већа од оне која је оглашена приликом продаје. Није ми познато да је за ово одступање пружено било какво разумно образложење након објаве извештаја. Процена вредности неће бити проблем једино ако постоји велика конкуренција на надметању. Ако конкуренције нема, било да је то због престрого поставлјених услова, због неадекватног оглашавања и рокова или због тога што се заинтересоване фирме не јавлјају из страха од онога ко је унапред „виђен“ за купца, последице могу бити катастрофалне. Тада прениско поставлјена процена омогућава продају испод реалне цене – каже Ненадић.

Он додаје да неки елементи за утврђивање могуће корупције свакако постоје – показателји да нису поштоване све процедуре приликом продаје и да је то довело до штете.

– Сумње на корупцију су значајно веће због начина на који су нови купци добили и додатну помоћ од државе кроз субвенције. Имајући у виду да је извештај Савета јавно доступан, тужилаштво би требало да о својим налазима обавести и јавност, не само у случају да су покренуте истраге, већ и уколико су дошли до заклјучка да нема места кривичном гоњењу – наглашава Ненадовић и подсећа да је сасвим сигурно да ће ЕУ и гледати шта је урађено по потоњим извештајима Савета.

– Јасно је да одговор који им наша Влада може дати неће бити задоволјавајући. Неодговарајући однос Владе према Савету је такође део сваког годишњег извештаја ЕК и најновијег извештаја ГРЕКО. Све то даје наду да ће у неком тренутку ова питања доћи на дневни ред. На жалост, у многим случајевима ће се то догодити у моменту када штета више не може да се спречи – упозорава наш саговорник.

Ми смо се обратили републичком Тужилаштву за организован криминал поводом овог случаја и извештаја Савета који им је достављен, али одговора још увек нема, иако је две године више него довољно да се испита случај.