Прочитај ми чланак

Ауто који је био 2.000 сад је 3.000 евра: Какве су цене половњака у Србији…

0

Ауто који је био 2.000 сад је 3.000 евра: Какве су цене половњака у градовима Србије - шта се најмање, а шта највише продаје? 1

Општу слику са продајом половних аутомобилима карактеришу поскупљења готово свим модела, слабија понуда али и мања потражња.

Очигледно је, истичу готово у свим градовима, да се економска криза и неизвесност која нас очекује на јесен и зимус утицала на грађане.

Како каже један од продаваца – купује ко мора и ко има пара.

Зрењанин: Јефтинији модели поскупели за 50 одсто

Финансијска, психолошка, светска или локална, једном речју криза, утицала је на тржиште половних аутомобила на више нивоа.

Не само што се драстично смањио број купаца него се још више смањио број продаваца.

У једном моменту у Зрењанину је пословало десетак па и више фирми, такозваних аутоплацева, које су се, претежно, бавиле продајом половних аутомобила из увоза. Данас је легално послује тек њих неколико.

– С једне стране, купци се предомишљају не само зато што су половни аутомобили поскупели него и што не желе да потроше новац кад их са свих страна плаше несташицама, поскупљењима, инфлацијом. Неколико пута долазе, интересују се, размишљају. Аутомобили су поскупели дупло у односу на претходни период. Али, поскупели су и на тржишту одакле долазе. Увозим половне аутомобиле из Холандије и тамо су поскупели. Поскупео је довоз, био је 250 а сад је 400 евра. Повећане су царине, што је било 300 сад је 600 евра. Где ја да се укалкулишем у цену половњака од 1,500 евра, прича један од преосталих ауто дилера у Зрењанину.

Аутомобил који је коштао 2000 евра сада кошта 3000, у просеку су јефтинији модели поскупели за 50 одсто.

Саговорници „Данаса“ из бранше продаје половних аутомобила кажу да се месечно продају два, три аутомобила што је неколико пута мање него пре две године.

– Купују се најјефтинији и најскупљи половњаци. Купује ко мора и купује ко има пара. Средњи аутомобили и средњи купци су нестали. Не знам како ће бити убудуће али са оваквом продајом не може се дуго опстати. Многи су затворили своје бизнисе а слутим да ће их бити још више, каже саговорник „Данаса“.

Суботица: Расту цене, а понуда и потражња опадају

Већ неко време сведочимо расту цена половних аутомобила, што је директна последица мање понуде, изазване још пандемијом, али и интензивиране актуелним дешавањима у Украјини, изјавила је за Данас менаџерка за односе са јавношћу сајта Половни аутомобили из Суботице, Романа Ранковић.

„Како би утврдио кретање цена на нашем тржишту, наш сајт је реализовао анализу просечних цена аутомобила који су овим путем оглашени. Анализа је открила да је просечна цена аутомобила оглашених на сајту у периоду од јануара до априла текуће године већа је 23 одсто од просечне цене у истом периоду 2021. и чак 38 одсто у односу на исти период 2020. године“, истиче Ранковић.

Поред анализе кретања цена у првом терцијалу, сајт Половни аутомобили је анализирао продају половних аутомобила у истом периоду, а подаци показују да је продаја половних аутомобила из увоза у периоду од јануара до априла текуће године мања за 17 одсто у односу на продају остварену у истом периоду претходне године.

„Слабији продајни резултати могу бити последица неизвесне ситуације узроковане сукобима у Украјини, а управо неизвесност купци наводе као главни разлог одлагања куповине аутомобила. Услед тога, верујем да можемо очекивати да други део године донесе и нешто већу продају, која се неће толико разликовати од продаје остварене претходне године“, оцењује Ранковић.

Зајечар: Половни аутомобили скупљи за 30 одсто

Како продавци у граду на Тимоку истичу за Данас, продаја половних аутомобиле је иста као и ранијих година, осим наравно што су аутомобили поскупели. Најтраженије су марке аутомобила из Немачке.

Са једног плаца половних аутомобиле у Зајечару истичу, продаја половних аутомобиле иде најнормалније, али дошло је до поскупљења, за 30 одсто.

“Аутомобили су у иностранству поскупели за 30 одсто. Превоз аутомобиле из иностранства које је до скоро коштало 500 евра, сада је 700. Када се на све то додају и обавезе приликом увоза, па ова ненормална цена горива, наравно да је цена половних аутомобиле повећана”, истиче саговорник Данаса.

Према његовим речима најтраженији су немачки аутомобили, Ауди, Опел и Волксwаген, док аутомобили из Француске и Италије се слабије продају.

Он додаје и то да сада дилери аутомобила иду са минималним зарадама за себе, јер ако још буду повећали цене, боје се да муштерија неће бити.

“Пример, ако је ауто до пре пола године коштао 3.000 евра, сада је скоро 4.000. И то је нека најнижа цена коју можемо да кажемо”, објашњава он.

Могућа су и додатна поскупљења, ако се настави раст цена горива, додао је наш саговорник.

Врање: По половњаке се иде и у Бугарску

Колико до прошле године у Врању, али и суседним општинама Пчињског округа, постојало је на десетине продајних места где су се нудили половни аутомобили. Реч је о возилима увезеним из земаља ЕУ, старих од пет до десет година.

Данас сасвим другачија слика. Тек да функционише једна продајна пијаца на периферији Врања, где се недељом окупља мали број заинтересованих за куповину половних аутомобила. Смањена је у складу са тиме и понуда.

– Они који желе да купе полован ауто окренути су интернету и провереним дилерима пре свега у Шапцу, Новом Саду, Јагодини и другим градовима у Србији. Аутомобили се купују и у суседној Бугарској где константно стижу половна возила из Немачке, Аустрије и Белгије – објашњава нам Драгослав Недељковић из Врања, који је и сам држао агенцију за продају половних аутомобила из увоза.

Он каже да су цене повећане у просеку за двадесетак процената, али да је „пре свега беспарица утицала да на југу Србије драстично опадне интересовање за половне аутомобиле“.

– Упркос кризи и на југу Србије се возе све квалитетнија возила која се у просеку стара од три до пет година и набављена су врло често у иностранству уз накнадне трошкове царине и пореза – каже саговорник Данаса из Врања.

Проблеме са продајом имају и они власници аутомобила који би желели да их дају „буд зашто“, па тако цена „југа 45“ из друге половине деведесетих у возном стању кошта више него скромних 150 до 200 евра. Слична је ситуација и са „голф 1“, или старијим моделима „ситроена“ који се могу купити по цени од 500 до 700 евра.

Интересантно је да су и даље на цени пољопривредне машине у првом реду половни трактори који се на југу Србије продају од три до пет хиљада евра у зависности од стања мотора и гума, као и година старости. Слична је ситуација и са мото култиваторима, као и са тракторским и вучним ауто приколицама.

-Проблем представљају код половњака и нова правила регистрације, јер возило без атеста са техничког прегледа не може у саобраћај па људи избегавају ризик – каже Недељковић.

Шабац: Нема довољно аутомобила

На тржишту аутомобила, евидентан је раст цена и мањак возила, а све што се нађе на лагеру, продаће се, кажу за Данас неки од представника највећих ауто кућа у Шапцу.

Будући да нема довољно нових аутомобила, цена половних скаче, па је у односу на прошлу годину, забележено поскупљење између 10 и 20 одсто, у зависности од модела и старости возила.

– Странци су обично правили лизинг уговоре са нама на три године, после чега су продавали своје половно возило, које би ми препродавали даље, а они куповали ново. Пошто сада немају да купе, онда слабије и продају – објашњава један од дилера аутомобила из Шапца.

Додаје да је криза присутна у целом свету, али да је на домаћем тржишту веома изражена, и да су количине возила далеко од задовољавајућих.

– На месечном нивоу, за целу Србију сада добијамо око 20 аутомобила, док је раније на лагеру, од више различитих произвођача, било од 100 до чак 500 возила, у срећно време. Ни купци више нису толико избирљиви, не инсистирају на неком одређеном моделу, јер га нема, онда купују у тој класи шта се тренуно нуди на тржишту – објашнајва наш саговорник.

Каже да је криза са производњом нових аутомобила, почела са пандемијом Ковида 19, да би потом била настављена светском несташицом микрочипова, због пожара у једној од највећих јапанских фабрика, што је утицало на производњу нових аутомобила.

Већ постојећу кризу, продубили су проблеми са набавком челика, што је последица сукоба у Украјини.

Ужице: Продаја опала, цене порасле и до 30 одсто

Продаја половних аутомобила у Ужицу је опала последних месеци, а цене су, продавци наводе, за 20 до чак 30 одсто више него раније.

У граду нема много ауто-плацева, јер су неки затворени због, како кажу власници фирми које и даље раде, „инспекције која их често контролише и новчано кажњава“.

„Људи затварају ауто-плацеве зато што боље пролазе они који раде „на црно“, него ми који радимо легално“, каже Горан, власник једног ужичког плаца.

Према речима продавца, који половњаке годинама увози из Холандије, најпродаванији су „голф 5“ и „ауди 3“. Цене тих возила су, каже, 20 до чак 30 одсто више, него раније.

Тако „голф 5“, каже, старости од 13 до 15 година, у зависности од стања, опреме и пређене километраже, који је прошле године коштао од 3.500 до 4.000, сада кошта од 4.500 до 5.000 евра. „Ауди 3“ је био око 4.000, а сада је од 4.700 до 5.000 евра.

За мања возила, сличног годишта, типа „форд фиеста“, „рено клио“ и слична, каже да сада треба издвојити око 4.000 евра.

„Од маја ове године, продаја је зачајно опала, због радова у малињацима. Онда буде нешто боља, када се заврши берба малина и продаја крене од августа и септембра. И то је тако у нашем крају. У мају сам продао четири аута, али од почетка јуна ниједан, јер су јуди уложили новац у малињаке“, каже наш саговорник који већ годинама продаје половне аутомбиле.

У једном од ретких ауто-плацева у граду, на Белом гробљу, објашњавају да се „дешава да за неклико дана продају три до пет аута, а онда наредних двадесетак дана не продају ниједно возило“.

„Продаја је опала, а мање је и аута у понуди. Цене су скочиле, посебно скупљих модела, произведених 2016. године и касније, јер су она поскупела у иностранству“, каже власник ужичког ауто-плаца и додаје да је „голф 6“, 2009. или 2010. годиште, 1.000 евра скупљи, него раније.

На том плацу, објашњава, најпопуларнији су мањи аутомобли. „Пунто“ мултиџет 1.3, произведен од 2006. до 2008. године, кошта око 3.000 евра, колико треба платити „пежо 207“, дизел, 1.3, а слична цена је за „рено клио“ истог годишта. Ти модели, додаје, раније су били јефтији за око 500 евра.

Анкета сајта Половни аутомобили

Компанија Половни аутомобили је спровела и анкету о утицају геополитичких дешавања у свету на тржиште аутомобила у Србији, која је обухватила више од 8.000 корисника овог сајта, односно потенцијалних купаца, као и више од 180 трговаца аутомобилима.

„У оквиру анкете добили смо податак да чак 37 одсто анкетираних продаваца издваја смањену потражњу као главни изазов са којим се њихово пословање сусреће, док следе раст цена половних аутомобила (22,6 одсто), као и пад понуде (18,3 одсто)“, каже Романа Ранковић.

Са друге стране, они су су упитали и саме купце да ли су актуелна дешавања у Украјини и свету утицала на њихову одлуку у куповини, а највећи проценат анкетираних, 44,7 одсто, наводи да тренутна ситуација у свету није утицала на њихову одлуку о куповини и да су без обзира на то у потрази за аутомобилом.

„Ипак, 35 одсто њих наводи да је одложило куповину, док је 10 одсто одустало од куповине аутомобила, а девет одсто ће се чак брже одлучити за куповину аутомобила услед уверења да ће у наредном периоду доћи до раста цена“, објашњава Ранковић.

Додаје да је ове године први на листи најпродаванијих брендова половних аутомобила волксwаген, а затим опел, пеугеот, ауди и ренаулт.

Ранковић подсећа и да су Русија и Украјина изузетно важне за ауто-индустрију, по питању набавке сировина неопходних за производњу аутомобила, као и испоруке компоненти фабрикама у другим земљама.

„Она су узроковала отежану набавку делова и компоненти неопходних за производњу нових возила, њихову мању производња, а све то се осликава и на тржиште половних аутомобила, где је такође присутна мања понуда“, каже она.

Према њеним речима, резултати спроведене анкете показују да чак 74 одсто продаваца аутомобила очекује пад понуде половних аутомобила у наредном периоду услед отежане производње нових, 16 одсто њих не очекује да ће актуелна ситуација утицати на саму понуду, док 10 одсто наводи да очекује раст понуде.

Међутим, са друге стране, купци имају нешто другачија очекивања.

„Више од 40 одсто анкетираних купаца (44,1 одсто) не очекује да ће актуелна дешавања у Украјини утицати на понуду аутомобила, трећина њих (33,1 одсто) очекује пад понуде, а 22 одсто раст“, закључује Ранковић.