Прочитај ми чланак

АМЕРИКАНЦИ ОПЕТ „ПОМАЖУ“ МЕДИЈЕ У СРБИЈИ — нешто се спрема

0

Нова улагања Америчке агенције за развој у овдашњу медијску сцену свакако имају везе са америчком борбом против Русије на Балкану, а поготово у Србији. Њима се чини да је овде руски утицај прејак и да су Руси овде веома активни и САД желе да га ограниче.

Америчка агенција за међународни развој (УСАИД) издвојила је средства за унапређење реформи у Србији у области медија. Циљ пројекта је, наводно, да се „побољшају правни, нормативни и економски услови за рад у области медија у Србији“.

Pixabay

Познато је да би пројекат требало да крене почетком септембра, да се не тиче само новинара и издавача, него и оних који се залажу за слободу штампе, али и маркетиншких компанија, ПР агенција, као и регулаторних државних органа. Непознаница је количина новца.

„Да, тачно је. УСАИД је заинтересован за спровођење неког већег вишегодишњег, можда четворогодишњег пројекта везаног за јачање медијског система. Ја сам са њима разговарао једном или два пута и на то гледам позитивно, јер свакако нам даје неке инпуте и паре да нешто уредимо је добродошао“, каже за Спутњик државни секретар Министарства културе и информисања задужен за медије Нино Брајовић.

Он одмах и додаје да је питање како ће то ићи јер имамо доста проблема.

„Нека удружења терају у једном правцу, друга у другом. Политизује се много“, констатује државни секретар за медије.

На питање у шта то све не би смело да се претвори, он каже: „У оно што није унапређење медијског система кроз законодавство“. Напомиње да немамо регулисану обавезу издвајања за локалне медије, нема минимума издвајања за локалне медије, нема обавезе расписивања конкурса…

Не спорећи да онај ко даје паре у томе сигурно има и одређене интересе, он истиче да је добро док се они поклапају са нашим интересима.

Ипак, суштинска дилема је да ли под „фирмом“ помоћи можемо очекивати и неку врсту америчког утицаја на овдашњи медијски простор, а Брајовић констатује да смо ми свакако изложени сасвим видљивом утицају.

„И добро је док је видљив — и мека руска моћ, европски утицај, амерички и арапски. Имамо регионалну телевизију Ал џазиру, ТВ Н1, Спутњик, те пројектне подстицаје из Америке за унапређење система. То јесте све нека врста утицаја“, каже Брајовић, који сматра да је то просто део амбијента у којем живимо где практично и не можемо нешто много да мењамо.

Добро је, каже, што су ти утицаји сада више избалансирани, него што су били у прошлости, па тако имамо, на пример, и руски Спутњик.

Он на ново улагање Америчке агенције за развој у овдашњу медијску сцену гледа као на враћање америчке иницијативе која је 2011. и 2012. године, са доношењем медијских закона, имала излазну стратегију.

„То враћање може да има везе са разлозима јачања такозване меке руске моћи, али и са стањем у региону и жељом да се јача капацитет медија који је лош“, каже Брајовић за Спутњик.

Остатак текста прочитајте на: https://rs.sputniknews.com/politika/201705271111337562-Amerika-mediji-Srbija1/