Прочитај ми чланак

Агенција АП о генералном штрајку: Масовни маршеви увод у велико окупљање…

0

Новинска агенција Асошијетед прес јавила је данас о "огромним" и "масовним" маршевима грађана у Београду и другим градовима Србије, као "одговору на позив универзитета и студената за одржавањем генералног штрајка у склопу вишемесечне битке против корупције у тој балканској земљи".

АП оцењује да антикорупцијски протести широм Србије опстају месецима и подсећа да су почели у новембру пошто је надстрешница на Железничкој станици у Новом Саду убила 15 људи и створила масовни покрет против популистичке владе председника државе Александра Вучића.

Америчка новинска агенција наводи да су данас „многе продавнице, кафићи и ресторани у Србији били затворени у знак подршке универзитетима и школама у којима је настава обустављена више од три месеца“ и да су мањи протести одржани у неколико других градова и градића широм земље на позив да се одржи генерални штрајк“.

У Београду, како се наводи, „огромна поворка људи ишла је улицама по центру града и прошла крај зграда Владе Србије“, и да су студенти који марширају рекли да је њихов данашњи протест „увод“ у масовно окупљање планирано за 15. март у Београду.

Подсећа се да су слична окупљања одржана претходних недеља у другим градовима.

Вучић, како пише АП, настоји да умањи значај протеста тврдећи да су они део завере Запада да га збаци са власти, а данас је „о наводном покушају револуције разговарао преко телефона са председником Русије Владимиром Путином“.

АП пише да је председник Србије написао на Инстаграму да „Русија добро разуме и јасно види шта се дешава“ и да ће „наставити да подржава легално и легитимно изабране власти у Србији“.

Америчка агенција оцењује да су упорни протести, који су почели у новембру, постали „највећи изазов Вучићу годинама уназад“.

АП извештава и о „контрапротесту групе провучићевих студената који кампују испред седишта председника, кажу да желе наставак нормалног студирања и траже престанак вишемесечних блокада српских универзитета“.

„Њихов протест је по свој прилици осмишљен како би се умањиле размере антикорупцијских акција студената“, закључује АП.