Прочитај ми чланак

Афера године пукла на РТС: Милиони за фантомске емисије, бахаћење, све плаћате ви

0

Руководство Радио телевизије Србије још увек ћути о извештају који је објавила "Пиштаљка", а у ком се наводи на који начин се троше паре грађана, али и матрица по којој јавни сервис склапа сарадње са спољним продукцијама, за шта водитељи ове куће добијају додатне хонораре поред постојећих плата. Да ствар буде гора, председник Управног одбора РТС Бранислав Кланшчек прети и кривићном пријавом због, како каже, непостојеће емисије за коју су уредно плаћени водитељи, а обезеђена је и сценографија.

Председник Управног одбора РТС Бранислав Кланшчек изјавио је за Н1 да је је открио да на РТС постоји емисија која се књижи као да постоји, а не постоји. За ту емисију под називом „Један добар дан“ постоји и конто са ког је потрошено 14 милиона динара од 2020. године, рекао је Кланшчек и најавио подношење кривичне пријаве.

Тај новац је потрошен – на сценографију и водитеље, али не постоји сценографија…У питању је дневна емисија колажног типа. Оливера Ковачевић је уредник емисије, она иде сваким радним даном и – емисије нема“, рекао је Кланшчек у Новом дану.

На питање шта ће да учини тим поводом, рекао је да ће поднети кривичу пријаву.

„Поднећу кривичну пријаву. За ‘Један добар дан’ иде кривична пријава – то је чисто као дан“, истакао је Кланшчек, који је за Н1 говорио о записнику са седнице УО РТС-а од прошле године на којој је расправљано о трошењу новца јавног сервиса на ангажовњу спољне продукције.

Он је навео и конкретне примере водитеља који су запослени на РТС-у, а примају и додатне плате радећи за приватне продукције.

„Кристина Раденковић је жена са РТС-а. (Јован) Мемедовић, шта ради за плату, извините? Немам ништа против човека, али шта је урадио за плату у прошлој години? Овај Катар? Његова продукција је ‘Сасвим природно’. ‘Потера’ је спољна продукција. Шта тај човек ради за плату, то је проблем?“, истиче Кланшчек.

У јавност су претходно доспели детаљи запасника са седнице УО који нису званично објављени, а у којима се, између осталог наводи да је најскупља емисија на РТС-у квиз у приватној продукцији за који се годишње издваја 55 пута више новца него за две најгледаније емисије које се раде у продукцији РТС-а.

Тако се у записнику са ове седнице до ког је Пиштаљка дошла незваничним путем, наводи да УО закључује да се приватним фирмама плаћа за производњу садржаја иако РТС већ има плаћену технику и људство да програм производи самостално.

Посебно се истиче да у појединим пројектима приватних фирми учествују и запослени РТС-а и да је тиме „омогућен сукоб интереса” који им одобрава искључиво генерални директор јавног сервиса Драган Бујошевић.

Члан Управног одбора РТС-а, Предраг Аздејковић у изјави за Нову каже да каже да је записник са девете седнице настао док он још није био део Управног одбора.

„Пракса је да управни одбор на следећој седници усвоји записнике са претходних седница. Онда се записници објављују на сајту. Ми смо записиник са те девете седнице усвојили и он је послат. То што је неко у РТС-у рекао: ‘Немојте да ово стављате на сајт’, то није до нас. Ко је тај који је наредио да се не објављујје, видећемо“, каже Аздејковић додајући да је у сваком случају „скандалозно“, то што је тај записник остао тајна.

Коментаришући чињеницу да поједини водитељи РТС-а добијају хонораре у емисијама спољне продукције, док су истовремно редовно запослени на јавном сервису, каже да је то етичким кодексом који је усвојен крајем децембра прошле године – забрањено.

„Усвојили смо етички кодедкс који је објављен на сајту РТС-а. Дакле, сукобом интереса се сматра да они који су запослени на РТС-у раде у спољним продукцијама. То више неће моћи“, каже саговорник Нова.рс.

Додаје да се сада чека реакција директора РТС-а, Драгана Бујошевића.

„Оно што мене највише љути јесте да РТС има велики буџет. Годишњи буџет је већи од 100 милиона евра. Љути ме када се новци грађана Србије распиају. Одете на друштвене мреже и читате комнтаре људи о програму РТС-а, о серијама на кој је бачено 2-3, колико веч. милиона евра и кажете да овде није нешто у реду“, наводи Аздјековић додајући да би он волео квалитет прати цену.

Генерални директор Радио-телевизије Србије Драган Бујошевић одговорио је на примедбе Управног одбора, али не на поменутој седници, већ шест месеци касније.

У писму генералног директора, које није доступно јавности, а које је Пиштаљка такође добила незваничним путем, признаје се да је актуелно руководство договорило макар седам емисија са приватним продукцијама, да је наследило пет од бившег руководства и да је скоро 100 одсто серијског програма поверено приватним продукцијама. Ангажовање приватних продукција директор РТС-а правда тиме да је то „јефтиније и брже”.

Нова је покушала да ступи у контакт са директором РТС-а, Драганом Бујошевићем који до објављивања овог текста није одговорио на наша питања.

Уредница забавног програма РТС-а, Оливера Ковачевић кратко је навела да не коментарише никакве наводе, а потом нас је упутила да Владана Чкркића, истичући да је он задужен за спољне продукције.

Бујошевић о трошку РТС-а на концерту у Бечу?

Биро за друштвена истраживања (БИРОДИ) затражио је да Државна ревизорска институција (ДРИ) спроведе ванредну контролу пословања Радиотелевизије Србије (РТС) у вези навода да је директор Јавног сервиса Драган Бујошевић, о трошку РТС, ишао на концерт групе Ролинг Стонес у Бечу.

БИРОДИ је саопштио да је 18. децембра прошле године упутио захтев РТС за слободан приступ инфомацијама од јавног значаја у вези наводног одласка Бујошевића на тај концерт и уговора по ком је новинару Ивану Радовановићу исплаћен хонорар од 234.000 динара за текст о концерту, али да до данас није добио одговор Јавног сервиса.