Прочитај ми чланак

Адвокат открио када тачно застаревају рачуни за струју

0

Ниједан закон нам не налаже да морамо да чувамо рачуне, али се свакако њихово чување препоручује. Авокат Милан Поповић каже да је једини дуг који не застарева алиментација.

– Сви остали дужничко-поверилачки односи застаревају. Неки општи рок прописан законима је 10 година, међутим постоје и посебни рокови, као што је конкретно случај код комуналних услуга, где је прописан рок од годину дана, што значи да већ сада сви рачуни до октобра 2023. године уколико нису утужени су застарели. Морамо водити рачуна само о моменту да ли је утужено или није – објаснио је адвокат Поповић и додао да уколико није покренут поступак принудне наплате, у том периоду од годину дана врло лако се може покренути поступак и уз један приговор лако можете бити ослобођени од плаћања.

– Уколико је у том року од годину дана покренут поступак, без обзира када се доноси одлука о томе, с тим покретањем поступка се прекида застарелост и бићете у обавези да платите рачун за судске трошкове, трошкове извршитеља, таксе и тако даље.

Поповић је прецизирао да у комуналне услуге спадају сви рачуни који стижу на месечном нивоу почев од електричне енергије, рачуна за инфостан…

– Закон нигде не прописује да сте у обавези да чувате било које рачуне, односно доказ о било којој уплати, не само за комуналне услуге, али мој савет је да се свакако чува барем ако говоримо о овим комуналним услугама, када говоримо о року од годину дана, јер ћете у судском поступку ви као дужник односно тужени бити у обавези да покажете да сте то платили. Увек је савет да се има неки доказ о том плаћању. У последње време је све модерније плаћање електронским путем тако да тада немате шта да чувате и у сваком моменту ћете моћи од своје банке да затражите доказ о тој уплати.