Прочитај ми чланак

20 година од злочина у Гораждевцу: Нико није одговарао за убиство српске деце

0

Литургијом за упокојене, парастосом у цркви Рођења пресвете Богородице и обиласком гробова убијених дечака Ивана Јововића и Панта Дакића данас се обележава двадесета годишњица злочина над српском децом у Гораждевцу.

Ни после двадесет година починиоци убиства двоје и рањавања четворо српске деце у Гораждевцу нису пронађени.

Литругију и помен служи викарни епископ патријарха Порфирија владика новобрдски Иларион, уз саслужење монаха из Високих Дечана, како преноси Радио Гораждевац.

Отац погинулог Панта, Милисав Дакић каже инфо да је осећај исти као првог дана и нада се да ће се нешто предузети за убиства почињена на Косову.

„Прође двадесет година. Нама који живимо овде на Косову је из дана из дан све горе. Не знам докле ће то све да траје, углавном нама Србима није добро. Не знам хоће ли се нешто предузети не само за ово убиство него за сва убиства која су се десила на Косову, апелујем на све организације да се укључе око овога. Мени је исти осећај као првог дана, исти осећај данас и вероватно ће бити док траје душа. Замислите, убица мог детета шета незатворен и неосуђен и можда ми се исмејава док идем путем. Био бих најсрећнији када би то могло да се сазна”, казао је Дакић присутним новинарима.

Један од рањених на Бистрици, Ђорђе Угреновић присетио се тог 13-ог августа.

“Прошло је двадесет година али слика је иста као тринаестог августа 2003. године. То је био велики злочин и велики ударац за нас у Гораждевцу. Још увек није пронађен онај ко је одговоран за тај злочин. Тај печат је неизбрисив. Ја сам овде основао породицу и планирам да останем овде, имам четворо деце. Живећу и трудићу се да Ивана и Панта увек спомињем, да они буду увек са нама”, казао је Угреновић.

Тог 13. августа. 2003 године нешто после 13 часова пуцано је на осамдесетак Српске деце док су се купала на реци Бистрици. Том приликом смртно су страдали Иван Јововић (19) и Панто Дакић (12), а тешко рањени Богдан Букумирић, Драгана Србљак, Ђорђе Угреновић и Марко Богићевић.

Починиоци никада нису пронађени, а истражитељи Еулекса су, међутим, крајем 2010. обуставили истрагу.