Има ли власт стратегију за прекид блокаде РТС-а? Да ли одбијањем да испуни студентски захтев, представници власти показују да им није стало до јавног медијског сервиса, или је напротив, управо то најбитније медијско средство у рукама државе, а све ово игранка? Нема одговора на та питања, а следи покушај да се макар мало разјасни ситуација.
„Седми је дан незаконите блокаде РТС и толико дана запослени не могу на своја радна места…“, поручила је водитељка РТС-овог Дневника у понедељак.
И тако дан за даном, сада већ пуних осам дана, пред коцкастим екраном иста особа у истој одевној комбинацији у студију који више подсећа на телевизију Бабушница, него на јавни медијски сервис Србије. А тако и звучи.
„РТС је ‘медијски Пентагон‘, технички је опремљен тако да може да се емитује где год хоће“, тврди тренутно портпаролка Регулаторног тела за електронске медије (РЕМ) Оливера Зекић.
Да ли је онда могуће да се такав „медијски Пентагон“ распадне само дан пошто су студенти блокирали све главне улазе у РТС?
Махање руку водитељке, које смо видели док је РТС имао техничких проблема да реализује Дневник, можда је у ствари најбољи одговор. Јер може бити да се у новонасталим околностима чак ни продукционо најјача телевизија, стварно не сналази, али не мора да значи.
Може бити да РТС визуелно појачава осећај жртве, али није искључено да Александар Вучић управо стварно жртвује РТС. То верује Филип Шварм. Каже да тиме што не испуњава студентски захтев – да се изабере нови РЕМ – режим чува своје ударне песнице – Пинк и Информер.
„Имамо власт која чува РЕМ као зеницу ока свога, не да ништа да се ту промени јер зна да је нормалан РЕМ крај ненормалних телевизија. Кад би се изабрао неки нормалан РЕМ, у који би ушли прави представници јавности и кренуо да ради у складу са законом, онда би овај режим био заиста пољуљан“, оценио је Филип Шварм, уредник недељника Време.
Али како ће неки хипотетички независни РЕМ изабрати постојећа скупштинска већина?
„Делује као илузија да би Скупштина која је гласачка машина СНС изабрала РЕМ који јој не одговара, то је потпуно јасно. Али се ипак може обезбедити да у тај РЕМ уђу неки људи који, иако неће моћи да доносе одлучујуће одлуке, могу да креирају атмосферу, да се чују, могу да утичу на то да ситуација буде за нијансу боља. Народ с правом каже ‘не свиће пре зоре’“, казао је Родољуб Шабић, бивши кандидат за члана Савета РЕМ.
Расписивањем новог конкурса за чланове Савета РЕМ-а, власт не би само испунила студентски захтев, већ би тиме испоштовала сопствени закон, али и испунила обавезе према ЕУ. Портпаролка Регулаторног тела за електронске медије Оливера Зекић апелује на скупштину у чијој је то надлежности, да не подлеже, како каже, „лудачким притисцима студената“.
„Студенти нису надлежни! Ни да бирају РЕМ, ни да гасе РТС“, поручила је Зекић из студија ТВ Пинк.
Верица Брадић, водитељка Пинка, на то је додала: „Посебно кад не знају о чему причају?“
„Па не знају заиста, они не знају која су овлашћења РЕМ. Носили су неки траснпарент на коме пише ‘Ослободите РЕМ’. Од кога децо, од чега?“, питала је Зекић.
Од фронтмена, рекла би она иста деца која, према уверењу Оливере Зекић, мисле да је РЕМ рок група.