Прочитај ми чланак

Британија на ивици грађанског рата: Елита гура земљу ка хаосу

0

Британија се суочава с озбиљним претњама унутрашње дестабилизације, упозорава професор Dejvid Betz sa King’s College-a у Лондону. Он тврди да су сви кључни предуслови за грађански рат већ присутни: елитистички притисци, политичка поларизација, пад поверења у институције, економски проблеми и маргинализација већинске популације.

Према најновијем извештају Британских друштвених ставова (БСА), поверење у владу је на рекордном минимуму: 45% грађана готово никада не верује да власт ставља интересе државе испред страначких циљева, док 58% сматра да политичари готово никада не говоре истину када су под притиском. Такође, 79% сматра да систем управљања Британијом треба значајно да се мења.

Професор Бетз користи Маоистички модел побуне у три фазе како би објаснио тренутну ситуацију: нативистички покрети су у првој фази – организују се, шире пропаганду и граде заједницу, док су исламистичке групе у другој фази – повремени насилни напади и развој војних структура, али још нису довољно јаки да се супротставе држави. Британија, међутим, не показује јасне географске поделе међу антагонистима, што значи да трећа фаза – офанзивна фаза – није вероватна.

Друштвена поларизација је очигледна: у Бирмингему се сукобљавају хиндуси и муслимани, док се у Лондону сукобљавају Еритрејци и Етиопљани. Истовремено, број исламиста на британској листи за праћење терориста премашује 40.000.

Економски проблеми – стагнација од 2008. године, акутни недостатак стамбеног простора, високи порези и дугови – додатно погоршавају ситуацију. У комбинацији са осећајем да су аутохтони Британци постали грађани другог реда, ово ствара експлозивну мешавину која прети да изазове озбиљне друштвене немире.

Поред тога, елитистички притисци додатно погоршавају ситуацију. Извештаји показују да су јавне институције, попут Краљевске ваздухопловне снаге и НХС-а, оптужене за дискриминацију белих Британаца у циљу повећања разноликости. Такође, постоји забринутост због двоструких стандарда у спровођењу закона, где се различита етничка и верска удружења третирају неједнако.

Професор Бетз упозорава да су предуслови за грађански рат већ присутни. Године елитистичке самовоље довеле су до ерозије поверења у политичаре, институције и политички систем, док се повећава поларизација међу све бројнијим мигрантима и аутохтоним становништвом. “Наша елита мора да се пробуди пре него што буде прекасно.”

Узимајући у обзир ове факторе – пад поверења у институције, елитистичке притиске, политичку поларизацију и маргинализацију домаће већине – Британија се суочава с озбиљним изазовима који могу довести до унутрашње дестабилизације. Потребна је хитна реформа и враћање поверења грађана у институције како би се спречила ескалација конфликта.

Британија се налази на раскрсници: да ли ће се пробудити на време или ће постати још један пример пропасти западних демократија?