Прочитај ми чланак

Бивши министар и градоначелник Горан Кнежевић на најплаћенијим функцијама у земљи!

0

Бивши министар Горан Кнежевић који је годинама ван фокуса јавности обавља две можда и најплаћеније функције у држави. Он је још од 2014. члан Одбора директора Нафтне индустрије Србије, из којег је изашао 2016. када је постао министар, да би се касније, 2023. поново вратио у ову фотељу, а почетком маја ове године постаје и члан Надзорног одбора Контроле летења Србије и Црне Горе (СМАТСА).

Ове две функције су и више него довољне за живот на високој нози, некадашњег градоначелника Зрењанина и функционера Српске напредне странке. Наиме само плата члана одбора директора у НИС-у износи близу 800.000 динара месечно (око 7.000 евра), док су “скромна” месечна примања у СМАТСА близу 4.000 евра.

Дакле, бившем министру сваког месеца, само седење у одборима, на рачун донесе око 11.000 евра зараде.

Иначе, Надзорни одбор СМАТСА, чији је члан постао Горан Кнежевић, броји пет чланова. Од тога се четири члана бирају на предлог Владе Србије, а један на предлог Владе Црне Горе.

О буџету СМАТСА довољно говори податак да је Контрола летења прошлу годину завршила са близу 125 милиона евра пословних прихода, што је раст од око четири одсто у односу на претходну. Нето добит је била скоро 6,6 милиона евра и за 36 одсто је мања од претходне године.

Управа себи повећала накнаде

Иначе, Управа заједничке Контроле летења Србије и Црне Горе (СМАТСА) је, према писању Вијести, повећала сама себи накнаде крајем прошле године, након чега су чланови Надзорног одбора добили повећање од око 15 одсто, а чланови Скупштине за око 25 одсто, док су контролорима летења и техничком особљу повећали зараде за око шест одсто.

Тако да од 2024. месечна нето накнада за чланове Скупштине износи око 3.700, а за чланове Надзорног одбора око 3.900 евра, на које ови чланови имају и разне додатке.

Из Синдиката Контроле летења обратили су се црногорским властима и Инспекцији рада од којих траже поништење анекса Колективног уговора, као и да се обрачун зарада ради према правилима Еурцонтрола (Европске контроле летења) који између осталог предвиђају да се приходи од контроле летења морају утрошити на трошкове контроле летења, што је и главни разлог што се од 140 милиона евра прихода СМАТСА на бруто зараде троши 77 милиона евра на 910 запослених.

Контрола летења је, подсећамо, заједничко предузеће Србије и Црне Горе, у којем Србија има 92 одсто власништва, а Црна Гора осам. Према подацима с краја 2023. од укупног броја запослених у овом предузећу, на територији Црне Горе је радило 105, а у Србији 802 радника.

Министарство, управљање градом, корупција

Подсетимо, нови члан Надзорног одбора СМАТСА, Горан Кнежевић, био је до 2000. године члан Демократске странке, а након промена власти изабран је за председника Извршног одбора Скупштине општине Зрењанин.

На републичким изборима 2003. изабран је за народног посланика, а на локалним изборима 2004. и за председника општине Зрењанин. Четири године касније поново је изабран за челног човека града, али тада као градоначелник.

Кнежевић је 2007. добио награду „Градоначелник с визијом“, као најбољи лидер локалне самоуправе у Србији, да би већ у октобру 2008. био ухапшен у акцији против чланова „грађевинске мафије“, због сумње да је злоупотребио службени положај, примао и давао мито. У притвору је провео 13 месеци, а након тога пуштен да се брани са слободе. У међувремену, у априлу 2009, смењен је са функције градоначелника.

Почетком 2010. приступио је Српској напредној странци, а у јулу 2012. године у новој Влади Србије именован је за министра пољопривреде, шумарства и водопривреде. Када је у фебруару 2013. године објављена информација да је у млеку неких хрватских произвођача пронађен већи ниво афлатоксина од дозвољеног, Министарство пољопривреде, на чијем челу је био Кнежевић, после почетног негирања, признало је да је то случај и са млеком у Србији.

Кнежевић је тада донео одлуку да се промени Правилник о дозвољеној количини афлатоксина у млеку са 0,05 микрограма по килограму на 0,5. Након тога, тадашњи први потпредседник Владе Александар Вучић, изјавио је да ће дозвољени ниво бити враћен у року од 15 дана, што се, никада, није десило. Кнежевић је смењен са места министра у процесу реконструкције Владе у августу 2013.

Он је члан је Одбора директора НИС-а од 2014. године. Био је потпредседник странке и председник Градског одбора Српске напредне странке Зрењанин, а почетком августа 2016. изабран је за министра привреде.

Турбулентна судбина Горана Кнежевића, након министровања, управљања градом, лежања у притвору, довела га је коначно, како то у Србији нажалост често бива, до најплаћенијих радних места у држави.