Иако су поједини факултети, попут ФОН-а и Економског факултета у Београду, најавили увођење онлајн наставе, већина факултета у Србији, који су већ шест месеци у студентској блокади, остане при ставу: никаква настава – ни уживо ни онлајн – неће бити одржавана без сагласности студената. Студенти остају при захтевима, а бројне управе факултета подржавају њихову одлуку.
Према изјавама декана, ради се о покушају власти да релативизује протесте и омекша јавну перцепцију блокада, али без суштинског решавања узрока кризе у високом образовању. Декан Факултета драмских уметности, проф. др Милош Павловић, поручује да је „апсолутно немогуће студирати онлајн“, наводећи да би уметничким факултетима такав вид наставе био еквивалентан гледању ХБО-а уместо предавања. Он истиче да је директан контакт са професорима, колегама, размена мишљења и дискусија – суштина високог образовања.
Сличан став дели и деканка Филозофског факултета у Нишу, проф. др Наталија Јовановић, која наводи да се ништа неће радити „на силу“ и да ће све одлуке бити донете искључиво у договору са студентима. Она додаје да власт врши притисак на универзитете, али да се наставни процес не може наставити док год захтеви студената остану неиспуњени.
И декан Физичког факултета у Београду, проф. др Воја Радовановић, потврђује да неће бити онлајн наставе и да се не разматра могућност укидања акредитација, јер је то сложен и дуготрајан процес. Он истиче да ће бити формирана ужа група професора која ће предлагати модел наставка рада, али да ће коначна одлука бити на студентима.
Уз све већи број јавних изјава подршке студентима, већина факултета, укључујући и Учињелски факултет, остаје у потпуној обустави наставе. Иако неки декани прате одлуке већине, тренутни консензус на нивоу универзитета је да се без студентске сагласности ништа неће мењати.
Подсећамо, увођење онлајн наставе на појединим факултетима био је и повод за протест испред Економског факултета, који је показао да студенти не прихватају замене за редовну наставу које не решавају основне проблеме због којих су блокаде и започете.
Универзитети и даље остају под притиском, али већина академске заједнице поручује: одлука је на студентима, и све ће бити „како они кажу“.