Прочитај ми чланак

„Ако не одеш на митинг СНС, следи отказ“: Радницима ЈКСП Зајечар касни плата

0

Како поједини радници ЈКСП „Зајечар“ кажу, поред тога што им касни плата, зараде су им умањене за 10.000 до 15.000 динара. Такође кажу, да су неке колеге приморане да иду на митинге СНС, а да је велики притисак од стране руководства предузећа био и приликом сакупљања потписа за листу СНС, пише Глас Зајечара.

Радници,који су желели да остану анонимни, кажу да им је плата умањена за скоро 13.000 динара.

– Директор врши мобинг над радницима. Малтретира нас тако, што нас буквално прати колима. Не можемо да застанемо да се на минут одморимо, а наш посао није лак. Казале су ми колеге да су добили претње да ако не потпишу подршку за СНС листу, добиће отказе. Такође претње стижу када треба да се иде на митинге. Мене конкретно нико није уцењивао, али они који су на пп уговорима, али чак и они који су на неодређено, такође су били уцењивани. Плата нам је такође смањена. Зашто? То не знам. Данас смо имали састанак са директором и саопштено нам је да ће новац бити надокнађен у августу и септембру, пошто наводно није усвојен финансијски план за ову годину. Буквално је свима смањена плата – објашњава саоговорник овог локалног портала.

Саговорници Гласа Зајечара кажу да поједини радници учествују у кампањи, али да то раде ван радног времена.

– Можда су и активисти, али то не знам – кажу они.

Додају да директора погађа то што је већина радника опозиционо настројено и да му то много смета.

Још један радник поменутог предузећа каже за Глас Зајечара да је био приморан да иде на митинге владајуће партије.

– Ако не одеш, следи отказ. Мени је то поручено преко једног нашег радника, а њему је то наводно казао наш директор. Такође је било морање да се потпише листа СНС – жали се он.

Подсећамо, директор ЈКСП „Зајечар“ Александар Ђокић, избран је за вд директора ЈКСП „Зајечар“ 16. маја 2024. године, тако да му званично вд мандат истиче у петак 16. маја 2025. године.

Њега смо 26. маја 2023. године, затекли у дворишту предузећа, како у аутобусима са бугарским регистарским ознакама утоварује кутије са сендвичима, за присталице Српске напредне странке (СНС) који су путовали на митинг.

Уместо да директори буду изабрани на конкурсима како налаже закон, већину директора Скупштина града Зајечара именовала је као вршиоце дужности. На овај начин, на највише и најодговорније позиције долазе политчки бирани, лако смењиви, али првенствено послушни кадрови, који неретко не испуњавају ни основне услове за избор предвиђене законом.

Које услове морају да испуне директори јавних предузећа?

Према Закону о јавним предузећима, да би неко био изабран за директора мора да има најмање три године радног искуства на пословима који су повезани са делатношћу јавног предузећа, пет година искуства на пословима за које се захтева високо образовање, да познаје област корпоративног управљања, да има искуство у организовању рада и вођењу послова, као и да није члан органа политичке странке. Идентичне услове морају да испуне и вршиоци дужности.

Ко су и шта раде вршиоци дужности директора?

Вршиоци дужности директора јесу лица именована од стране Скупштине града, која у ограниченом временском периоду, сходно одредбама Закона о јавним предузећима, обављају послове из надлежности директора, како би без сметњи то јавно предузеће могло да послује у временском периоду од расписивања конкурса, па све до окончања поступка избора директора. Вршиоци дужности обављају све послове из надлежности директора, али само у том, ограниченом временском периоду. Законодавац је трајање тог временског периода ограничио на максималних годину дана од именовања вршиоца дужности. Слично као што једна општина или град, након распуштања скупштине јединице локалне самоуправе има привремени орган до конституисања нове скупштине и избора извршних органа, а који обавља текуће и неодложне послове из надлежности скупштине и извршних органа, тако и једно јавно предузеће, до законитог избора свог новог директора на конкурсу, има вршиоца дужности, чији је примарни задатак обезбеђивање нормалног и несметаног функционисања јавног предузећа и спровођење конкурса за избор новог директора.

Каква је ситуација у ЈКСП „Зајечар“

Није усвојен финансијски план за 2025. годину, што значи да мора да се ради по прошлогодишњем. Буџет за плате је прошлогодишњи, а у току прошле године је отишло најмање 12 радника који су били у радном однсу на неодређено време, по основу одласка у пензију, отказа и слично.

Према речима нашег саговорника нова запослења су била почев од нове календарске године, а незванично само једно на неодређено време. Остали су на одређено или привремени и повремени послови.

Такође, наш извор каже, да није потписан ни колективни уговор са градом, јер немају правобраниоца, а главни „неко“ не жели да потписује такве акте док не погледа правобранилац. Тако да колективни уговор нема од 2022. године, што повлачи да морају да поступају по републичком колективном уговору.

Што се тиче дуга за преузету топлотну енергију, незванична је информација да је дуг преко 200 милиона динара.

Новинар Гласа Зајечара послао је питања предузећу ЈКСП „Зајечар“, али до објаве текста нису добили одговоре.