Прочитај ми чланак

ПОСЛЕ ХРВАТА И МИЛО ПОДРЖАО ВУЧИЋА: Заједничка нит протеста у Србији и Црној Гори

0

Протести у Црној Гори, Србији (против Александра Вучића) и Албанији (против Едија Раме) су, како каже Ђукановић очигледан показатељ напретка Западног Балкана?!

Власт је спремна да са онима који формално предводе протесте, разговара о свим питањима која представљају њихов интерес, поручио је председник државе Мило Ђукановић.

Он је у Берлину, током предавања у Њемачком друштву за вањску политику, казао и да се протести у Црној Гори покушавају представити као грађански, иако је, како наводи, јасно да иза њих стоје политичке структуре.

Протести у Црној Гори, Србији и Албанији су, како каже Ђукановић очигледан показатељ напретка З. Балкана.

Јасно је да ово нијесу једноставни процеси. Морамо показати да имамо снаге да се одупремо онима који желе да конзервирају процесе и да задрже и Црну Гору и Западни Балкан ван ЕУ. То није једноставан посао, али ми имамо и воље и снаге да то урадимо

“Данас се на протесте гледа као на легитиман пут испољавања политичких интереса. Понављамо да би било природно да протесте које предводи опозиција замијенимо парламентарним дијалогом”, саопштио је Ђукановић у Берлину.

Он је нагласио да се протести покушавају представити као грађански, иако је, како каже, јасно да иза њих стоје политичке структуре.

“Спремни смо да са онима који макар формално предводе протесте, са том грађанском структуром разговарамо о свим питањима која представљају њихов интерес. Око тог питања нема никаквих недоумица нити потенцијално конфликтних ситуација на релацији власт и учесници протеста”, казао је Ђукановић.

Предсједник каже и да препознаје заједничку нит у свим протестима који се дешавају у региону.

То је, наводи Ђукановић, идеја да се промијени власт мимо изборног процеса.

Данас на Западном Балкану имамо владе које, како каже предсједник, јасном визијом покушавају да друштва поведу путем савремене ЕУ цивилизације.

“Овакве појаве нас упућују на закључак да смо још увијек далеко од тога да имамо хомогенизовану јавност на Балкану. И даље се води конфронтација између оних који заговарају нову политику, политику усвајања европских стандарда, која, између осталог, значи и избор власти на демократским изборима и оних других који мисле да се власт може мијењати на улици путем револуције”, навео је Ђукановић.

Дијалогом се покушава доћи до тога, да се, како каже предсједник, морају поштовати правила која смо успоставили, а не да се враћамо у 90-е године.

“Јасно је да ово нијесу једноставни процеси. Морамо показати да имамо снаге да се одупремо онима који желе да конзервирају процесе и да задрже и Црну Гору и Западни Балкан ван ЕУ. То није једноставан посао, али ми имамо и воље и снаге да то урадимо”, навео је Ђукановић.

Он каже и да Црна Гора није на раскршћу. “Црна Гора је јако дуго у једносмјерној улици која води ка ЕУ”, закључио је Ђукановић.
Ђукановић је у Берлину казао и да нико не зна каква је будућност Европске уније, али без обзира на то, перспектива Западног Балкана може бити само европска.

Петер Бајер, координатор њемачке Владе за трансатлантску сарадњу каже да увијек постоје и трећи фактори који финасирају неке демонстрације.

“Ми то знамо, али власти би требало да буду поносне на то, јер је изражавање незадовољства легитимно. Између изборних процеса не треба ћутати и бити тих. Протеста има свугдје у свијету и то је потпуно нормално”, поручио је Бајер.