Прочитај ми чланак

ДОГОВОР ФРАНЦУСКЕ И НЕМАЧКЕ: Нема блокаде „Северног тока 2“

0

Немачка и Француска су постигле компромисан договор о изградњи гасовода "Северни ток 2"

НЕМАЧКА и Француска су постигле компромисан договор о изградњи гасовода „Северни ток 2“, захваљујући чему неће доћи до блокаде тог пројекта, преноси руска агенција Тас позивајући се на француске медије.

Постигнути компромис тиче се правила транспорта гаса, а у случају да овај договор буде усвојен, Француска ће дати сагласност и на усвајање нових европских правила када је реч о транспорту гаса. 

Према овим изменама, које је Европска комисија предложила 2017. године, на гасоводе из трећих земаља требало би да се примењују правила унутрашњег тржишта, пре свега да се забрани снабдевање гасом ако је та страна истовремено и оператер гасовода.

ЕУ ПООШТРИЛА РЕГУЛАТИВУ ЗА СЕВЕРНИ ТОК 2, АЛИ НЕМА БЛОКАДЕ

Амбасадори ЕУ пооштрили су регулативу везано за изградњу гасовода „Северни ток 2“ који би требало да допрема гас од Русије до Немачке, али су одлучили да не подрже предлоге који могу да угрозе његов завршетак.

Радови на 1.225 километара дугом гасоводу испод Балтичког мора већ су у току, и требало би да буду завршени крајем године.

Уместо забране, ЕУ жели да гасовод усклади са својим енергетским правилима.

На крају се 27 од 28 амбасадора европског блока сагласило са француско-немачким компромисом, којим предвиђа да Немачка остане главни преговарач у разговорима са Русијом о изградњи гасовода „Северни ток 2“.

„Што се тиче гасне директиве, постигли смо споразум и то је било могуће јер су Немачка и Француска блиско сарађивале“, изјавила је Меркел на заједничкој конференцији за новинаре са председником Малија Ибрахимом Бубакаром Кеитом, а преноси Ројтерс.

„Данас је добар дан и то због француско-немачке сарадње“, изјавила је Меркел, а преноси Дојче веле.

Тај договор гарантује и да ће надзор бити вршен са „територије и територијалног мора земље чланице у којој је лоцирана прва тачка интерконекције“.

Меркел је изјавила да је овај гасовод „чисто економски пројекат“ који ће гарантовати јефтиније, поузданије испоруке гаса.

Компромис постигнут данас није правно обавезујући све док га не одобри Европски парламент.

Француско Министарство спољних послова је раније наговестило да би могло гласати за измену директиве из Трећег енергетског пакета ЕУ која регулише увоз гаса.

Та измена би значила да се и на гасоводе из трећих земаља примењују правила унутрашњег тржишта, чиме би се забранило снабдевање гасом ако је та страна истовремено и оператер гасовода.

                    ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!