Прочитај ми чланак

У РУСИЈИ ПРОНАЂЕНИ ОСТАЦИ ЖЕНЕ са „ванземаљском” лобањом

0

Остаци жене са издуженом лобањом налик на ванземаљца, за које се верује да потичу из античког периода, пронађени су приликом ископавања на древном гробљу у јужној Русији.

Од 2017. године на изванредном налазишту Гамурзијевског праисторијског насеља у граду Нарзан у Ингушетији пронађене су кости људи и бројних домаћих и дивљих животиња, као и велики број предмета од керамике, украса и бронзаних врхова стрела.

Велико интересовање привукао је специфичан налаз: женски скелет са вештачки изазваном деформацијом лобање и врата, који потиче из IV – VI века нове ере. Обичај да се вештачки изазива деформација лобање, како показују налази са различитих континената, био је распрострањен у многим народима света, као што су Сармати, Алани, Хуни итд. Историја познаје велики број примера намерне промене облика главе. Деформација се изазивала у раном узрасту повезивањем главе, постављењем обруча или на друге начине. Тако је глава добијала издужен облик. Деца су ове повезе носила барем током неколико првих година живота.

Деформација је могла бити знак посебног статуса човека, његовог племенитог порекла, што му је давало привилегије у друштву. То потврђује чињеница да су међу Аланима деформације биле распрострањене управо међу елитом.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

В ноябре 2018 года сотрудники ООО „Институт археологии Кавказа“ и ГКУ „Археологический центр им. Е.И. Крупнова“ приступили к раскопкам Гамурзиевского городища, занимающего вершину и склоны возвышенности в междуречье Назранки и Сунжи. В ходе раскопок было выявлено большое количество хозяйственных ям: они круглые в плане и цилиндрические в разрезе. В нескольких ямах, помимо типичных для них находок, обнаружены человеческие останки, которые, наряду с многочисленными костями диких и домашних животных, керамикой, бронзовыми наконечниками стрел и женскими украшениями, относятся, по предварительным данным, к бронзовому веку. Большой интерес вызывает уникальная находка – женский скелет с искусственной деформацией черепа и шеи, который датируется IV – VI вв. н.э. Данная традиция, как показывают находки с разных континентов, была распространена у многих народов мира, в числе которых – сарматы, аланы, гунны и др. История знает немало примеров целенаправленного изменения формы головы. Речь идет о бинтовой, кольцевой и других деформациях черепа, когда еще в младенчестве путем многократных бинтований голове ребенка придавалась вытянутая форма. Такие повязки дети носили, как минимум, в течение нескольких первых лет жизни. Деформация головы могла служить признаком особого статуса человека, его благородного происхождения, что наделяло его привилегиями в обществе. Это подтверждается и тем, что у алан деформации черепа распространены именно среди элиты. Для человека архаической культуры, который не обладал знаниями и возможностью фиксировать историю письменно, изучать и взвешивать факты, наиболее авторитетным было прошлое его предков, убежденность в священности всего, чем они занимались и что создавали. Поэтому все, чему следовал представитель молодого поколения, было копией поведения его предков. Таким же остаточным социальным „нормативом“ и была деформация черепа, о которой сегодня свидетельствуют археологические находки.

A post shared by Археологический центр (@arheologiya_ri) on

За припаднике древне културе, који нису имали знања ни могућност да писмено бележе историју, да проучавају и процењују чињенице, највећи ауторитет представљала је прошлост њихових предака и увереност у светост свега чиме су се они бавили и што су стварали. Зато је све што су чинили припадници младог поколења било копија понашања њихових предака. Међу овим друштвеним „нормама” била је и деформација лобање, о којој данас сведоче археолошки налази.

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!