Прочитај ми чланак

НЕБО ПУНО ЗВЕЗДА: Фантастичан преображај Москве за Нову годину

0

Нова година се у Русији традиционално сматра породичним празником, који се обично проводи за столом, на којем се налазе килограми руске салате. Међутим, у последњих пет година у Москви и посетиоци и становници више воле да дочекују тај празник на улицама, што не изненађује, јер град блиста хиљадама светала, преображава се и постаје заиста бајковит.

Традиција кроз векове

Нова година је један од главних празника у Русији, а почела је да се прославља у древним временима. Истина, до 1700. године почетак Нове године славио се 1. марта, а од 15. века 1. септембра. Први руски император Петар I увео је ново рачунање времена — од Божића (Христовог рођења), због чега је садашња 7.208 година „од стварања света“ постала 1699. година. Петар је такође наредио да се Нова година прославља као и у Европи 1. јануара и да се украшавају новогодишње јелке и главне улице Москве. Тако је јелка постала симбол два одмора — Божића и Нове године.

Становницима је наређено да честитају једни другима, лансирају ракете и пуцају из пушака у част празника. А на Црвеном тргу организовани су велики ватромети и паљба из пушака и топова. Истовремено се појавила традиција организовања народних вашара и маскарада.

После рушења монархије 1917. године Божић је укинут као симбол некадашњег устројства, а заједно са њим и Нова година. Тада су нестале новогодишње јелке и украшавање града. За време Стаљина 1935. године одлучено је да се земљи врати омиљени празник, а тиме и украсима и новогодишњим јелкама. Од 1947. године 1. јануар је постао нерадан дан, а од 1970. године шеф државе свечано је честитао народу Нову годину.

У совјетско време у децембру су се на улицама Москве појављивале украшене новогодишње јелке, огромне фигуре Деда Мраза, Снежане и Снешка Белића, рекламе са светлуцавим лампицама, празнични транспаренти. Такође су се у граду продавале јелке и одржавали новогодишњи вашари.

После распада СССР-а традиција је очувана, град се и даље сјајно украшава за новогодишње и божићне празнике. Међутим, последњих неколико година то се дешава по специјалном сценарију.

Од 2012. године у руској престоници велика пажња се посвећује стварању удобних јавних простора за становнике и туристе у складу са међународним стандардима, стварају се нове пешачке улице у којима се појављују приступачне продавнице и кафићи. Све чешће страни гости говоре да се Москва преобразила и постала погоднија.

Такође се већ седам година по одговарајућем програму у главном граду ствара јединствен светлосни простор захваљујући архитектонско-уметничком осветљењу зграда, мостова и споменика.

Дизајн у великом граду

У Москви су се 2012. године појавиле и нове пешачке улице — Камергерска и Столешњикова улица, Кузњецки мост и Рождественка. Али јединствени новогодишњи концепт урбаног дизајна „изашао је“ на улице мало касније — 2013. на 2014. годину.

Тада је по наруџбини Одељења града Москве за културу за стварање празничног изгледа града ангажован студио познатог руског дизајнера Артемија Лебедева, који је развио новогодишњи лого, узорак, вињете, бордуре и пиктограме. Слоган празничне декорације била је фраза „Најбољи град зиме“.

Нове пешачке зоне, булевари и тргови тада су украшени необичним декоративним елементима и светлосним фигурама. У Москви је укупно постављено око 12.000 светлосних празничних објеката са смањеном потрошњом енергије. На улицама су се појавиле светлосне конструкције „Звездано небо“ и светлеће дрвеће.

Тада је одржан и први фестивал „Путовање у Божић“ из циклуса „Московска годишња доба“.

Ватромети

Следеће Нове 2014. године за украшавање престонице израђен је тематски концепт под називом „Пламене серпентине“. На пешачким улицама изнад глава пролазника заблистале су светлосне конструкције.

У граду је постављено хиљаде новогодишњих јелки, међу којима су традиционално дрвеће и креативне варијанте уз употребу савремених материјала.

Најважнији тргови у главном граду — Смољенски, Зубовски, Павељецки, Серпуховски, Тагански и други — били су украшени јелкама исте висине, али је свака имала индивидуални дизајн. Занимљиво је да су тада концепт изгледа одабрали сами Московљани на градском порталу „Активни грађанин“.

Украси традиционални за Нову годину и Божић у Москви допуњени су сликама које су одговарале Години руске књижевности најављеној за 2015. годину.

Поштанска марка

На прелазу из 2015. у 2016. годину, главни симбол новогодишњег украшавања престонице постала је поштанска марка. Радило се о томе да су Нова година и Божић време за честитке и добре жеље, а разгледнице и поштанске марке на то асоцирају.

Такође су се на трговима, у новим јавним просторима и пешачким улицама појавиле огромне декоративне конструкције, велике украсне кугле и светлосне фонтане у облику цвећа. Све те елементе спајала је тема „Новогодишње расположење“, чији је симбол и била поштанска марка.

У истом стилу украшена је и једна од главних продавница у земљи — ГУМ, који се налази на Црвеном тргу.

Пријатељство са Италијом

За дочек 2017. године Москва је украшена у италијанском стилу. Главни мотив тада су били италијански украси, од којих се састојао лого наступајуће 2017. године, а користили су се и у градским светлосним конструкцијама. Власти су свој избор објашњавале чињеницом да су руска и италијанска култура историјски сличне.

Важну улогу у свечаном украшавању главног града играле су конструкције са расветом, на пример, велике кугле, лукови, светлосне фонтане.

Новогодишње осветљење у оквиру фестивала „Путовање у Божић“ испала је посебно сјајна и незаборавна. Чак и сами Московљани, који су почели да се навикавају на новогодишњу лепоту града, са задовољством су шетали улицама и фотографисали се испред раскошне „декорације“.

Живот је позориште

За новогодишње празнике 2017-2018. изабрана је тема позоришта. Због тога су се на улицама појавиле позорнице, фигуре са маскама, светлосне кулисе, лепезе. Град се буквално претворио у светлуцаво позориште на отвореном.

Због фестивала „Путовање у Божић“ од 31. децембра до 3. јануара биле су затворене улице Тверска, Мохова и Охотни Рјад.

На фестивалу су приказане различите представе, укључујући и спектакли. Гости су могли да пробају уличну храну, фотографишу се испред инсталација, певају песме и заиграју.

Универзална резерва

Не праве се све новогодишње декорације специјално за сваку годину, значајан део њих се користи више пута.

„Град је формирао приличне резерве просторно-декоративних елемената који омогућава да се уз релативно мале трошкове обезбеди украшавање“, објаснила је Уједињена енергетска компанија Москве.

Од крупних објеката више пута се користе светлосни лукови који се могу видети на Тверском и Пушкиновом тргу, као и на тргу Револуције, Камергерској и Газетној улици и Новопушкинском скверу. Гостима и становницима града посебно су се допали светлосне конструкције „Звездано небо“ и светлеће дрвеће у улицама Бољшаја Дмитровка и Никољска.

„Све у свему, већина украсних структура које украшавају град за новогодишње празнике могу се или поново поставити или, са малим променама, добити нови јединствени изглед“, додаје Уједињена енергетска компанија.

За свачији укус

У Москви се за новогодишње и божићне празнике одржавају и све врсте вашара. Већ су традиционални постали вашари на Тргу Мањеж и Црвеном тргу.

На тим базарима, осим трговинских павиљона, има и доста забаве, на пример, вртешке или љуљашке. На Црвеном тргу такође је постављено клизалиште.

Божићни базари и вашари одржавају се и на добро опремљеним пешачким улицама попут Кузњецког моста. У градским парковима такође има чиме да се забави, конкретно на Изложби достигнућа народне привреде (ВДНХ), у парку „Сокољники“ и парку Горки, праве се највећа клизалишта не само у Москви, већ и у Европи.

Промене у граду допринеле су повећању популарности Москве међу домаћим, али и страним туристима. Многи путници примећују да се главни град Русије променио и постао удобнији и сада се странци све више одлучују да новогодишње празнике проведу у Москви једнако као и у другим европским престоницама.

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!