Прочитај ми чланак

МОДЕРНА КУЋА ЗА ПАР ХИЉАДА ЕВРА: Имате струју, воду, веш-машину, али не и рачуне!

0

Еко-куће могу бити од сламе, трске, дрвета, земље у џаковима и пружају много више од било ког савременог објекта, тврде стручњаци.

Грађевински инжењер Лехел Хорват из Суботице објашњава за „Блиц“ да је принцип еко-кућа то што се при њиховој изградњи користе већ употребљени природни материјали из нашег окружења.

Фото: Приватна архива

– Ако је то могуће, овакве куће се граде у друштву, моби, са пријатељима и у том пројекту не учествује банка. Градимо од онога што је у околини, отпада, бале од сламе, старих цигли, црепова, а у планини од дрвета. Копаћемо жуту земљу којом ћемо малтерисати, нећемо доносити материјале из дрваре и других продавница. То је главни принцип такозване бруталне градње, а тако саграђена кућа је здрава, јефтина, има нула режију, нема класичан већ компост тоалет и уз њега иде сабирни компост – прича Хорват док се спрема на изградњу једне такве куће којој су присуствовали и репортери „Блица“.

За један пар из Сенте његови савети били су пресудни да продају стан и купе виноград са плацем на коме граде своју кућу од сламе.

Фото: Приватна архива

– Питали су ме да ли то што причам може да се оствари. Рекао сам да може, али да све од њих зависи. На крају су продали стан за 15.000 евра и купили су плац за 2.500 евра. Девојка је дала отказ јер сада неће имати трошкове режије који су били нешто мањи од њене плате и још им је остало новца. У градњи им помажу пријатељи, успели су већ да направе кров и почињу да сламаре зидове – каже Хорват.

Да би саградили еко-кућу не треба да зовете мајсторе. Хорват тврди да је довољно да само једна особа зна шта треба да се ради и да уз њу остали, породица и пријатељи брзо уче.

– Сви које сам обучио су брзо савладали овакав систем градње јер са природним материјалима се брзо гради, а резултат је кућа која дише. Не треба отварати прозор пошто ваздух струји кроз зид, а то се у кући од модерних материјала никада не може остварити. Зими је кућа топла, а лети је свежа. Нема грејних система као што су радијатори, али нас греје пећ на биомасу која се ложи отпадом који се налази у окућници и тако нема трошкова за грејање. Сакупљамо кишницу и грејемо је – објашњава нам Хорват.

Фото: Приватна архива

За грејање се користи сунчева енергија и у дворишту су сунчани колектори.

– Зид од сламе и блата треба тако замислити да замењује 26 цм стиропора и 25 цм зида са малтером. Имати кућу од добро изолованог материјала значи да можете уштедети летовање за целу породицу – тврди Хорват.

Цена еко-куће зависи од храбрости домаћина, а храброст се односи на то колико је власник спреман да га послуша, јер он ради темеље од багремог дрвета, али многи желе да темељ ипак буде од бетона због чега ће кућа бити скупља или не желе стари цреп и греде што повећава трошкове за куповину нових.

– Ако ме неко слуша, научи све и спреман је да ради, цена његове куће биће 40 одсто од цене било које друге куће од модерних материјала. По квадрату изађе 50 до 80 одсто цене квадрата модерне куће. Све зависи колико сте храбри. Овакве куће имају бесконачни рок трајања – прича Хорват.

Фото: Приватна архива

Једну од последњих радионица одржао је на салашу на Палићу где је заједно са учесницима летњег еко-кампа реконструисао стару дрвену кућицу у клуб са зидовима изолованим сламом и трском. Прво су постављени темељи од багрема, а на сламу је прскан малтер који су деца направила газећи земљу и воду, блато.

Како ради веш-машина?

Куће од природних материјала као што су земља, слама или ваљци држе релативну влажност у простору између 55 и 58 релативне влажности, а за имуни систем човека најбоља је влажност од 55 до 60.

– Постављају се редовне инсталације за струју и воду, али много лакше. У принципу је кућа модерна, не треба замишљати шталу, никако, већ је све савремено и има чак и веш-машину, али она не греје воду већ добија воду загрејану од сунца или пећи. Имамо и штедњак на шпиритус и домаћица не мора сваки дан да ложи – каже Лехел Хорват.

Фото: Приватна архива

За кућу је потребно

* бале сламе

* жута земља-глина

* песак

* багремово дрво

* вода

* гашени креч

* прозори су од стакла и Хорват саветује да буду трослојни

* коришћени цреп, цигле и гредесамо природни материјали и добра воља и кућа је готова

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!