• Почетна
  • Историја
  • НИШ ДОБИО ШТО ДЕЦЕНИЈАМА ЧЕКА: Целокупна историја на једном месту
Прочитај ми чланак

НИШ ДОБИО ШТО ДЕЦЕНИЈАМА ЧЕКА: Целокупна историја на једном месту

0

Зграда на Тргу краља Александра у Нишу, ускоро ће бити отворена за посетиоце јер се у њој налази својеврстан музеј у коме се, сликом и речју, прати српска историја кроз векове.

У музеју је јединствено и професионално саткана целокупна историја Српског народа, инпресивно, очаравајуће, урађено је оно на шта се чекало деценијама, оно што Србија није имала до сада, целокупна Српска историја на једном месту. А за све ово најзаслужнији је командант Копнене војске Србије генерал Милисав Симовић и његови сарадници.

Музеј Копнене војске налази се у холовима Команде на свим спратовима на око хиљаду метара квадратних површине и настајао је од 2015. до данас.

Спомен собу чини 29 наслова и целина у оквиру којих је поменуто 16.168 имена страдалих од Српско-турских ратова, до НАТО агресије и погинулих у Копненој зони безбедности. У Спомен-соби се налазе и имена страдалника у Топличком устанку, погинулих у згради РТС-а, имена отетих и убијених на Косову и Метохији после доласка КФОР-а. Посебно место у Спомен соби имају фотографије погинулих војника са Кошара и Паштрика. Ове фотографије страдалих и њихова имена су отргнута од заборава, имена страдалих у свим ратовима на нашим просторима остају у Нишу, на једном месту, трајно забележена.

У Спомен соби је, такође, изложено и више од 11.000 фотографија, 47 униформи из различитих периода, као и више од 300 примерака наоружања и опреме.

Изложено је и оружје, униформе, заставе, грбови, амблеми.

На зидовима су текстови и сви детаљи великих битака, ратова, устанака у којима је српска војска учествовала од 1042. године на Туђемилском пољу, преко Галипоља, Косовске битке, Првог и Другог српског устанка, Балканских ратова, Солунског и Сремског фронта, до Кошара и Паштрика.

Све ово делује врло инпозантно, поносно, све је ураћено у родољубивом духу. Велико хвала генералу Милисаву Симовићу за уложен велики труд и напор. Овакви генерали су нам потребни, а сви остали имају на кога да се угледају.

Жалосно је што је поставка за сада затвореног типа за ширу јавност, али како сам сазнао из разговора са генералом Симовићем биће отворено за јавност од октобра месеца, пар дана у недељи. Планира се да поставку обиђу осмаци и средњошколци кроз додатне часове историје. Корисно би било да бар ученици 8. разреда буду у обавези да са својим наставницима историје посете музејску поставку, да та посета буде обавезна и уђе у школски план и програм. И ако буду имали среће да их генерал Симовић спроведе и покаже детаље, он једини зна сваки детаљ где се шта налази.

До сада музеј је посетило око 2000 људи.

Покушао сам да кроз фотографије дочарам и пренесем бар мали део, мене је целокупан призор оставио без даха, моја препорука је да ако сте у прилици посетите музеј, и на крају одате пошту пред вечним пламеном за све страдале Србе у одбранама од освајача и агресора.

Нама је преко потребна национална стратегија и национални оквир.

Морамо створити и осмислити стратегију и национални програм Србије, када те оквире имамо, лако нам је да даље делујемо и да се боримо за наше територије Косово и Метохију и Републику Српску… али без стратегије и националног програма, биће све тешко.

И ово сједињавање Српске историје је део тог оквира, када немамо ни маузолеј за све српске страдалнике од освајача и агресора… а генерал је то препознао.

Има наде!