Прочитај ми чланак

ЗЛОЧИН БЕЗ КАЗНЕ Монструми из „Жуте куће“ неће одговарати за вађење органа Србима!

0

Злочиначка група која се скоро пуну деценију сумњичила за монструозну трговину органима српских цивила на Косову и Метохији - неће одговарати за злочин.

Према наводима медија на КиМ, Еулекс је одустао од кривичног гоњења седморо од осморо осумњичених у случају „Медикус“, које је Дик Марти у свом чувеном извештају директно повезао са злочинима без преседана над нашим народом у злогласној Жутој кући.

Еулексовим потезом амнестирани су бивши посланик ДПК и кардиолог Шаип Муја, бивши министар здравља Аљуш Гаши и бивши председник Општинског суда у Приштини Нухи Ука, затим Шкељзен Сиљај, Ринон Дервиши, Осман Мехмети и Фљамур Богај.

Једини осумњичени је остао турски доктор Кенан Демиркол, чија се одбрана позива на то да је било каква истрага Еулекса незаконита, јер је законски рок од 30 месеци истекао у септембру прошле године.

Еулекс је овај случај, иначе, затворио у новембру 2017, али је то тек сада обелодањено. Како је наведено, против осумњичених Албанаца нема довољно разумне сумње да су учествовали у трговини органима, наношењу тешких телесних повреда и у осталим злочинима који су им стављани на терет.

Овај срамни потез Еулекс је повукао практично уочи почетка рада суда за злочине ОВК. Зажмурили су на многе доказе и сведочења појединих учесника у киднаповању Срба од 1998, затим њиховом пребацивању у логоре, куће и бродове, где су им вађени органи, а онда специјалним каналима слати у болнице по Европи, где су илегално рађене трансплантације тешко оболелим богатим грађанима.

Председник Скупштинског одбора за КиМ Милован Дрецун каже да је евидентно да Еулекс ништа није урадио да се процесуирају злочини почињени на Космету.

– Имајући у виду висок степен корупције, о чему је у протеклом периоду било сведочења, ова одлука није случајна. У њој је много политике и корупције. Муја је, иначе, врло близак сарадник Хашима Тачија и у истрази српског тужилаштва за ратне злочине је међу главним осумњиченим за трговину људским органима.

Случај „Медикус“ покренут је пре десетак година, када је на аеродрому заустављен турски држављанин који је имао велике болове после вађења бубрега.

Назван је тако јер је ланац трговаца органима деловао уз помоћ клинике „Медикус“, која се налазила на периферији Приштине. Њен директор Љутфи Дервиши је 2013. осуђен на осам година затвора због организованог криминала и трговине људским органима, док је његов син Арбан осуђен на седам година затвора, али су обојица била у бекству и нису одслужила казне. Ту пресуду је 2016. поништио Врховни суд и наложио ново суђење.

У овом случају судило се у одсуству и турском доктору Јусуфу Сонмезу и Израелцу Моши Харелу, који су у оптужници били означени као вође криминалне групе.

Израелски држављанин Моше Харел ухапшен је почетком ове године на Кипру, а приштинске власти затражиле су његово изручење. Он је означен као „мозак“ ове мреже, док је турски лекар Јусуф Сонмез осумњичен за пресађивање органа у клиници. Оптужени су за 30 нелегалних трансплантација бубрега.

Тужилаштво је 2013. навело да су током истраге и суђења дошли до информација да су у случају илегалне трговине укључене и друге особе. Тада је покренут „Медикус 2“, чији су осумњичени сада ослобођени кривичног гоњења.

Заштићени сведок и бивши припадник ОВК испричао је српском тужилаштву за ратне злочине како је после двонедељне обуке на пластичној лутки у једном селу на северу Албаније извадио срце српском младићу у основној школи у Куксу.

– Довели су везаног, мршавог и претученог младића. Спојили су три клупе и ставили га на њих да лежи. Четворица су га држала. Секли смо га живог, јер је доктор који је ту био заборавио алат. Скалпелом сам му расекао кожу мало изнад гркљана. Рез сам повукао ка грудном кошу. Крв је шикљала свуда по нама, а младић је вриштао и на српском спомињао Бога. После тога се онесвестио. Раширили смо грудни кош. Онај доктор је подигао срце, па смо најлоном подвезали крвне судове. Ја сам онда рукама извадио срце. Било ми је гадно.

Те језиве сцене прогањале су годинама овог Албанца са Космета, сањао их је ноћима, па је одлучио да то исприча. Србија га је испроверавала и на крају склонила на безбедно, пишу Вечерње Новости.

Према његовим наводима, који се поклапају са истрагом Унмика од пре 13 година, то српско срце је завршило у грудима једног богатог пацијента у Турској.

По злу чувена Жута кућа се налази у селу Рибе, код града Бурељ на северу Албаније. У њој су извађени органи неколико стотина киднапованих Срба. Сада је окречена у бело и у њој живи породица Катучи. Приликом истраге хашког тужилаштва 2005. године око ње су пронађени разни остаци посуда, боца, инструмената, лекова, који се користе приликом хируршких операција.