Прочитај ми чланак

МУЧЕ ГА: Хаг одбио Младићев захтев за продужење рока за жалбу

0

Жалбено веће судског Механизма у Хагу одбило је захтев Младићеве одбране да јој се рок за жалбу на првостепену пресуду продужи за још 90 дана

Жалбено веће судског Механизма у Хагу одбило је захтев Младићеве одбране да јој се рок за жалбу на првостепену пресуду продужи за још 90 дана, јер сматра да није поткрепио захтев новим агрументима који су били усвојени у децембру.

Младић је 22. новембра 2017. осуђен на доживотни затвор, а према Статуту Хашког трибунала (сада Механизма) рок за жалбу је 30 дана од изрицања пресуде.

У одлуци која је достављена медијима, жалбено веће подсећа да је Младићу 22. децембра, на његов захтев продужен рок за жалбу за 90 дана, односно до 22. марта.

Иако се тужилаштво у Хагу новом захтеву није противило, већ је тражило да се у случају да суд одобри додатно продужење рока одбрани, исто продужење односи и на тужилаштво, жалбено веће је заузело став да Младићев захтев није оправдан.

Младићеви адвокати су тражили продужење времена за жалбу због, како су навели, недостатка ресурса и количине неопходног посла у вези са поднесцима који се тичу Младићевог здравственог стања.

Одбрана је првобитно тражила продужење рока за пет месец, али је добила три.

Хашки трибунал је непосредно пред затварање, 22. новембра осудио бившег команданта Војске РС, генерала Младића (75) на доживотни затвор, прогласивши га кривим за геноцид у Сребреници, прогон Муслимана и Хрвата широм БиХ, терорисање становништва Сарајева дуготрајним гранатирањем и снајперисањем и узимање војника Унпрофора за таоце, 1992-95.

Осуђен је са образложењем да је „значајно допринео извршењу геноцида у Сребреници и других ратних злочина почињених на територији Босне и Херцеговине“.

Суд је закључио да је он својим деловањем значајно допринео извршењу генодица над босанским муслиманима у Сребреници, да је терорисао становниство Сарајева, да је наређивао узимање талаца…

Иначе у пуном саставу жалбеног већа, којим председава судија Теодор Мерон, су судије Кармел Адијус, Лиу Дакун, Симор Пантон и Приска Матимба Њамбе.

Пресуда Младићу садржи 2.541 страну са чак 18.211 фуснота што ту пресуду чини најобимнијом у историји Трибунала.

Младићеви браниоци су раније најавили да ће се жалити на свих 10 тачака оптужнице по којима је Младић осуђен, од укупно 11, пошто је по једној тачки ослобођен оптужби.