Прочитај ми чланак

ШВЕДСКА ЦРКВА МЕЊА ТЕКСТ: Бог је Бог, не мушкарац

0

Ново упутство за спровођење служби у Шведској цркви саветује свештенике да избегавају заменице мушког рода када говоре о Богу, како би црква била инклузивнија

Ново упутство за спровођење служби у Шведској цркви саветује свештенике да избегавају заменице мушког рода када говоре о Богу, како би црква била инклузивнија.

Црквени лист „Киркан стиднинг“ наводи да је тај предлог усвојен и то великом већином. Како преноси „Гардијан“, одлука ће ступити на снагу 20. маја следеће године.

Антје Јакелен, која је надбискуп Шведске цркве, рекла је после гласања да је циљ да се „покаже свету да постоји црква која може да носи и поштује различитост“.

Према неким од предлога новог правилника, који ће заменити стари који датира из средине осамдесетих, у низу текстова би требало уместо речи „он“ користити само реч „Бог“.

Како преносе медији, у правилнку постоји и предлог да се Бог зове „и оцем и мајком“.

„Звати Бога ‘Господом’ успоставља родну хијерархију и подређени положај жена у западњачком, феминистичком контексту. Инклузивни језик у цркви је потребан јер је базиран на свесности о различитим врстама дискриминације у друштву“, навела је Софија Цамнерин, заменица председавајућег у омладинској хришћанској организацији Екуменија.

Локални медији пишу да се „борба за нови правилник“ води већ скоро десет година и да је цео процес био под великом лупом јавности, али и предмет подела.

Правилником се регулишу форма и изглед црквених обреда, сахране, венчања, крштења и другог, а постоје и упутства за то какве ставове свештеници треба да заступају, као и каква црквена музика би требало да се користи. Такође, у правилнику се говори и о језику који се користи током обреда.

„Наравно да постоје ствари које су укорењене у традицији и то се поштује, али је неопходно прилагодити се и модерним временима. Рецимо, обред венчања је сада инклузивнији по питању језика, јер се данас венчавају људи разлиите старости“, каже свештеница Боел Хесјер Сундман, која је заговорница новог правилника.

Иначе, Шведска је једна од најпрогресивнијих земаља што се тиче једнакости полова, а Јакеленова је прва жена на месту надбискупа Шведске цркве, преноси Б92.

Како се наводи на званичном сајту Шведске, црква је одвојена од државе 2000. године и такође ради на промоцији једнакости међу половима.

Синод има 125 жена и 126 мушкараца, а 45 одсто свештеника у целој земљи су свештенице.