Прочитај ми чланак

ЗА „БОР“ НУДЕ 600 милиона евра ?

0

Богате понуде за стратешко партнерство с рударско-топионичарским басеном. "У игри" за РТБ по два канадска и кинеска предузећа, као и једно из Руске Федерације. Троје кандидата одустало од доласка.

За стратешко партнерство с Рударско-топионичарским басеном (РТБ) „Бор“ најзаинтересованије су по две кинеске иканадске и једна компанија из Руске Федерације, које су за улагања у РТБ спремне да инвесирају и до 600 милиона долара, сазнају „Новости“.

– Интересовање за стратешко партнерство са РТБ показало је осам светских компанија, али се ове истичу својом непосредношћу – наводи, за наш лист, извор из Владе Србије. – Конкретно, ових пет компанија нуде новац за отварање рудника у комплексу „Церова“, али и за проширење рудокопа у Бору и Мајданпеку.

Колико је интересовање ових компанија за стратешко партнесртво са РТБ озбиљно, најбоље сведочи то што су оне своје понуде доставиле тек након што су урадиле сопствене комплетне анализе стања у „Бору“.

– Највећи део новца ове компаније су спремне да инвестирају у отварање два нова рудника бакра и злата у комплексу „Церово“, што је инвестиција од готово пола милијарде долара – истиче наш извор. – Ако томе додамо и највеће налазиште у РТБ познато као „Борска река“, које би морало да се експлоатише подземним путем, јасно је да би улагања у комбинат бакра била много већа.

Међутим, после пораста цене бакра, сада се држави не жури са тражењем стратешког партнера за РТБ, јер тренутно борска компанија, ослобођена баласта дугова, прави значајан профит, који ће само ове године, како се процењује, износити 75 милиона долара.

– Неминовно је да ћемо морати да тражимо стратешког партнера за РТБ – наводи наш саговорник. – Али сада смо у ситуацији да то учинимо на начин који би био најбољи за државу.

„ЦЕРОВО 2“

Као једна од мера, наводи се и почетак припрема за отварање рудника бакра „Церово 2“.

– Немамо 120 милиона долара да потпуно ставимо тај рудник у функцију, али можемо да почнемо с припремама за отварење тог рудокопа – истиче наш извор. – Тако бисмо имали и више концентрата бакра да „нахранимо“ капацитете наше топионице, а не да купујемо ту сировину из иностранства.