Прочитај ми чланак

БУРНО на СБ УН Вучићеви западни пријатељи уз Албанце, српске интересе бранили Руси

0

Представници западних земаља, сталних чланица СБ УН, поново су инсистирали да се постепено смањи присуство и буџет Мисије УН на Косову, а потом и укине.

Осим тога, они су тражили и да се прореде седнице посвећене раду УНМИК-а и ситуацији на Косову.За постепено смањење обима и, на крају, укидање УНМИК-а и смањење буџета Мисије, на седници СБ УН заложили су се представници СAД, Британије, Француске и Јапана, а такав став претходно је изразила амбасадорка Косова у СAД Вљора Читак.

Томе су се уз Србију оштро успротивиле Русија и Кина.

Представница СAД Мишел Сајсон оценила је да је Мисија УН на Косову „изгубила разлог постојања“ и затражила да се она постепено смањи и на крају укине, а да се представљање извештаја и седнице посвећене њеном раду одржавају на шест, уместо на три месеца.

Британски амбасадор у УН Мајкл Рајкрофт је, као и представница СAД, оценио да буџет УНМИК-а не би требало да се повећава, већ да се смањује, изразивши разочарање што се то догађа после три седнице на којима су неке чланице тражиле смањење буџета Мисије.

„Време је да се Мисија смањи, ситуација на Косову да не буде више тема. Линије на мапи су повучене, фиксиране су и неће се мењати“, закључио је он.

Представница Француске је оценила да будућношћу Косова не треба више да се бави СБ УН, већ сматра да је то тема дијалога у којем посредује ЕУ.

И представник Јапана заложио се за смањење присуства УНМИК-а на Косову и за ређе одржавање седница у СБ УН.

Aмбасадор Русије у УН Василиј Небензја рекао је, међутим, да Русија у садашњим околностима не види основу за смањење обима Мисије УН на Косову, истакавши да „УНМИК остаје значајан инструмент за међународно праћење тамошње ситуације“.

Према његовим речима, нема основа да се смањује број извештаја УНМИК-а пред СБ УН, нити разлога да се смањује особље или мандат Мисије УН на Косову.

Он је оценио и да „косовски пројекат наставља да пропада“ и да Приштина потпуно некажњено наставља да не испуњава договоре из Брисела.

„Многе делегације представљале су нама данас дивну слику са Косова, али то се са нашим виђењем ситуације не подудара. Косовски пројекат и даље паказује своју неодрживост“, рекао је он.

Небензја је позвао међународну заједницу да учини шта треба и обезбеди поштовање Срба на Косову који су изложени нападима у физичком смислу и на своју имовину.

„Није остварен ни најмањи напредак по питању ЗСО, па позивамо посредника у дијалога да осигура гаранције за поштовање права Срба и заштиту њиховог верског наслеђа“, навео је он и додао да албанске власти на КиМ игноришу захтеве за реконструкцију српских цркава и манастира, као што је православна црква у Приштини.

„Када је реч о намерама Приштине за чланство у Унеско треба то узети у обзир“, навео је руски амбасадор.

Представник Кине је, такође, оценио да Савет безбедности УН треба да остане посвећен ситуацији на Косову и задржи посредничку улогу, истакавши да „не треба понављати грешке из историје“.

Изразивши подршку што скоријем наставку дијалога Београда и Приштине и примени договореног уз изградњу узајамног поверења, он је позвао и на уздржавање од акција које би могле довести до тензија.

Већина амбасадора земаља чланица СБ УН је позвала и на брзо формирање нове косовске владе, али и на обнову бриселског дијалога и наставак нормализације односа Београда и Приштине као важног процеса за цео Западни Балкан.

БОНУС ВИДЕО

Гост медијске куће „Центар”, у емисији „Центар” био је Игор Маринковић, главни одговорни уредник независног српског и антиамеричког портала „Правда”. Он је у емисији говорио о Вучићевом патриотизму и српској опозицији (00:19:45); као и о томе како је то када се ради у режимским новинама (00:26:00) и  да ли ће друштвене мреже да прогутају класично новинарство (00:33:00). Послушајте:

Ако вам се свиђају емисије, лајкујте и Фејсбук страницу – ФЕЈСБУК – ЦЕНТАР
и претплатите се на Јутјуб канал: ЦЕНТАР – ЈУТЈУБ или нас можете контактирати на 064 24 24 123.