Прочитај ми чланак

ФАЛСИФИКОВАЊЕ ИСТОРИЈЕ: Како НАТО велича нацисте, усташе и антисемитске кољаче?

0

НАТО је на својим профилима на друштвеним мрежама објавио осмоминутни пропагандни видео, који описују као "документарну драму", под насловом "Форест Бротхерс - Фигхт фор тхе Балтицс" (Шумска браћа - борба за Балтичке државе), што је британски историчар Рори Јеоманс оценио као врло "опасан" пропагандни потез Алијансе.

Како преноси хрватски портал Индеx.хр, у опису кратког филма на Јутрјубу стоји да су после Другог светског рата, партизани са свих страна Балтика водили крвави герилски рат против окупацијских совјетских снага. У филму се наводи се такође, могу видети интервјуи с неким од тих „партизана“, а истиче се и да су данашње специјалне снаге балтичких република духовни наследници Шумске браће.

С обзиром на напетости између НАТО-а и Русије на том подручују, није изненађујуће што је војни савез, чија је чланица и Хрватска, направио пропагандни филм који подсећа на совјетску окупацију Литваније, Летоније и Естоније, пише Индеx и додаје да је прилично проблематично то што тај видео слави бивше припаднике нацистичког Wаффен-СС одреда.

Балтички борци за слободу

Овај филм, који је произвео НАТО Шумску браћу представља као балтичке борце за слободу од советског јарма, али, примећује портал, истовремено пропушта да спомене да је већином била реч о бившим СС-овцима, који су пак претходно с највећим ангажманом радили на истребљењу свих Јевреја и били познати по својој, како се наводи, кољачкој немилосрдности и низу почињених ратних злочина.

Шумску браћу заправо су основали припадници 20. дивизије Wафен-СС, којима је Адолф Хитлер лично одобрио да остану на територији балтичких република 1944, када се из Литваније, Летоније и Естоније пред налетом Црвене армије повлачила немачка војска.

„У НАТО-филмићу све то се не спомиње, него се наводи да су Шумску браћу чинили бивши војници који су се борили на обе стране сада су се плашили за своје животе с обзиром да је совјетска влада брзо хватала и елиминирала све они који су подржавали идеју независности“, наводи Индеx.

Опасан потез НАТО

То да је НАТО објавио видео у славу Шумске браће еквивалетно је томе као када би овај војни савез објавио видео у којем се славе усташе, наравно под услов да је већина њих остала да се бори након 1945. против Титових партизана, уместо што су масовно и кукавички побегли.

Али, додаје се, с обзиром на актуалне напетости с Русијом, за НАТО изгледа није проблем да промовише бивше СС-овце и починиоце холокауста, само зато што су уједно били и антикомунисти.
Историчар Јеоманс, иначе, експерт за нацизам и НДХ о чему је објавио и више књига, за Индеx каже да је овај пропагандни потез НАТО „опасан“:

– Добро је познато да су демократске државе попут Велике Британије, Канаде и САД-а у постратној ери прихватиле велики број источних Европљана, нпр. Летонаца и Украјинаца, који су бии умешани у колаборацију с нацистима и спровођење холокауста, јер је због почетка Хладног рата њихов антикомунизам одједном постао користан. Њихове неугодне прошлости су занемарене. Не можемо променити историју, али т је врло срамно наслеђе – рекао је он.

Ништа нисмо научили из историје

Јеоманс истиче да се очито ништа није научило из историје:

– Слична је грешка направљена у деведесетим годинама прошлог века у посткомунистичкој Европи, на пример у вези Југославије и Мађарске, када се сматрало да нечији антикомунизам уједно значи и заговарање демократских и либералних вредности, иако то уопште није био случај – сматра он-

Сада, указао је, живимо с последицама понављања те грешке.

– Такође, већ постоји довољно ревизионизма када је реч о холокаусту у мејнстриму источне и југоистичне Европе, и ово је додавање бензина на постојећу ватру, односно давање легитимитета онима који славе групе из прошлости које нису учиниле ништа славно – навео је Јеоманс.

Према његовим речима, нарочито је узнемирујући део НАТО видеа онај у којем се појављују данашње специјалне снаге Литваније и поносно изјављују како у њима данас живи „наслеђе Шумске браће“ тј. дух бивших СС-оваца и антисемитских кољача.