Прочитај ми чланак

СРПСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА ПРЕЛОМИЛА – покреће се борба против секти

0

Одлуке са заседања светог архијерејског сабора СПЦ. Нови Пазар административно седиште епархије.

Епархија рашко-призренска добила је одобрење Светог архијерејског сабора да установи административно седиште у древном Расу, данашњем Новом Пазару. Ова епархија тако ће поред „матичне“ престонице у Призрену, добити и центар ван Косова и Метохије.

Ова одлука је донета на управо завршеном заседању највишег тела СПЦ, а објављена је у саопштењу које је у име Сабора потписао епископ бачки Иринеј. Ова одлука у црквеним круговима тумачи се као део старе иницијативе о подели Рашко-призренске епархије иза које стоји потреба о већој бризи за вернике у Новом Пазару и околини.

ПОСЛЕДЊA ОПОМЕНA РУМУНИМA

– Сабор је са великом жалошћу констатовао да Румунска православна црква не само што наставља са својим антиканонским упадима у јурисдикцију СПЦ, него их још и интензивира и проширује на читаву српску канонску територију. Уколико она са том крајње небратољубивом праксом не престане у најскоријој будућности, Синод ће бити приморан да начини мучан, али једини могући корак – да прекине литургијско и канонско општење са овом црквом – наведено је у саборском саопштењу.

Сабор је одлучио и да седиште Епархије источноамеричке из Ворена (Њу Џерси) премести у Парк Хилс (Јонкерс, Њујорк), што ће допринети ефикасности рада и лакшем окупљању верника.

Највише тело Српске цркве донело је одлуку да се при Светом синоду оснује више одељења која ће се бавити бригом о светињи брака и породице, биоетиком и праћењем „разбијачке делатности јеретичких организација, секти и неканонских групација“.

Сабор је подржао изградњу меморијалног центра на Старом сајмишту као трајног спомен-обележја српским жртвама у 20. веку, као и жртвама Јеврејима, Ромима и припадницима осталих народа.

Одлуком „црквене скупштине“ проширен је круг светитеља Српске цркве.

Поред архимандрита Стефана Јовановића, легендарног игумана манастира Троноша и првог Вуковог учитеља чији ће се лик, под називом преподобни Стефан Троношки, славити 4/17. септембра, Сабор је ореол доделио и патријарху пећком Пајсију Јањевцу из 17. века. Он је један од најдуговечнијих и најуспешнијих поглавара Пећке патријаршије, који је заслужан за јачање веза са Руском и другим православним црквама.

Свештеномученици су ове године постали и митрополит скопски Викентије (Крџић) и игуман Владимир (Протић) које су током Првог светског рата убили бугарски окупатори и чији ће се спомен славити 16. односно 25. маја.

Нови празник у календару СПЦ посвећен је и монаху Јакову (др Радоју Aрсовићу), под називом Преподобни Јаков Нови Тумански, који ће се празновати 8/21. августа.

Српска православна црква убудуће ће се као мученика сећати жртава злогласне нацистичке Седме СС дивизије „Принц Еуген“ која је починила незапамћени масакр над народом Црне Горе. Пострадалих у суровом масакру у Пиви црква ће се сећати сваког 25. маја по новом, односно 7. јуна по старом календару.

У ранг мученика уздигнути су и цивили, међу којима и велики број деце, из Велике и Горњег Полимља, које су немачке и албанске СС јединице измасакрирале током лета 1944. године. Успомена на њих обележаваће се 15, односно 28. јуна.

БОНУС ВИДЕО

Беседник протојереј – ставрофор др Милош Весин, професор Богословског факултета у Либертвилу, САД говори о томе шта је жива Црква.