Прочитај ми чланак

НИКОЛИЋ ПРАВИ ТИМ: Зове министре, има пензију, неће плату

0

Београд -- Председник Србије Томислав Николић рекао је да су Русија и Кина веома задовољне због формирања Националног савета за сарадњу са тим државама.

Он је рекао и да је сам председник Кине Си Ђинпинг рекао да ће формирати орган који ће сарађивати са саветом.

Николић је, у интервјуу за „Спутњик“, поновио да ће функцију председника Националног савета обављати без накнаде, јер 31. маја иде у пензију.

Упитан ко ће му бити сарадници у Националном савету, он је рекао да ће предложити „бар још пет или шест особа, макар два министра и још неколико људи који су у свом животу углавном у државним органима били задужени за рад са Русијом и Кином“.

Николић је рекао да би у савету требало да буду ангажовани и актуелни амбасадори и људи „проверени на пословима из државне управе“.

„Они би могли у канцеларији да воде различите секторе који се тичу сарадње са Русијом и Кином“, рекао је Николић.

Путин и Си Ђинпинг подржали мој нови ангажман

Пошто је очигледно да је расположење председника Русије и Кине такво да могу да помогнем, ја ћу то драге воље да урадим. Функција председника Националног савета за сарадњу са тим државама је „про боно“, пошто идем у пензију од 31. маја као што сам и рекао и обећао, тако да ту нема никакве надокнаде.

„Разговарао сам са председником Кине, а обавестио сам и писмом председника Русије о договору да Влада оснује Национални Савет за спровођење стратешких споразума Србије са Русијом и Кином и да нам је у плану да оснујемо канцеларију која би била техничка помоћ том новом органу. Председник Си Ђинпинг одговорио је да он потпуно прихвата ту идеју и да ће формирати свој државни орган који ће сарађивати са Националним саветом. А амбасадор Чепурин је рекао да је председник Путин изузетно задовољан због тога што смо донели такву одлуку.“

То је за Спутњик изјавио Томислав Николић, одлазећи председник Србије и будући председник Националног савета за односе са Русијом и Кином.

Шта очекујете од новог ангажмана?

— Лично сам осећао да ми не користимо довољно све могућности које пружају та два велика пријатељства и врло често сам се питао шта може да буде разлог. Питао сам се и да ли бих могао да помогнем ту или не. Пошто је очигледно да је расположење двојице председника такво да могу да помогнем, ја ћу то драге воље да урадим и то је функција „про боно“, пошто идем у пензију од 31. маја као што сам и рекао и обећао, тако да ту нема никакве надокнаде.

Ко ће Вам бити најближи сарадници?

— Влада ће донети одлуку о мом именовању, али ћу ја да предложим бар још пет или шест особа, макар два министра и још неколико људи који су у свом животу углавном у државним органима били задужени за рад са Русијом и Кином. Ангажоваћемо и актуелне амбасадоре и људе проверене на пословима из државне управе, па и оне који су раније били у државној управи, а сада можда нису толико значајни, али и даље су на располагању. Они би могли у канцеларији да воде различите секторе који се тичу сарадње са Русијом и Кином.

Кад ће Српско-руски центар у Нишу добити дипломатски статус? Хоћете ли се за то залагати као председник Националног савета?

— Ја сам отворено говорио да представници у Центру у Нишу, руски држављани, треба да имају исти статус као што га имају и представници НАТО-а који бораве у Србији по различитим основама. Не зависи то од председника Републике, то зависи искључиво од Владе. А што се тиче мене, мислим да ја уопште нећу имати ингеренција, пошто када сам цитирао делове стратешких споразума око којих ће бити задужен Национални савет, свесно сам одустао од тога да Национални савет врши послове у оквиру унутрашњих послова, значи полицијске и војне. Тако да Центар који је за ванредне ситуације и који није привредна сарадња, није научна сарадња, није културна, неће потпадати под ингеренције Националног савета за спровођење стратешких споразума и и даље ће бити апсолутно у ингеренцијама Владе Републике Србије.

Цео интервју прочитајте на https://rs.sputniknews.com/intervju/201705251111312805-nikolic/