Прочитај ми чланак

На Харварду случајно открили антитело које наводи имуне ћелије да нападају …

0

ИМУНИ СИСТЕМ ДО САДА НИЈЕ „ВИДЕО” ЋЕЛИЈЕ РАКА КОЈЕ ПОСТАНУ СПОСОБНЕ ДА СЕ САМОСТАЛНО КРЕЋУ

АМЕРИЧКИ научници су случајно открили антитело које се придружује ћелијама имуног система човека и присиљава их да нападају туморе рака – тврди се у чланку објављеном у часопису Science Immunology.

In this photo made Thursday, Jan. 24, 2013, in Chicago, Andreas Linninger, University of Illinois-Chicago professor of bioengineering, chemical engineering and computer science, left, adjusts his 3D glasses as brain surgeon Ali Alaraj talks about viewing the brain inside CAVE2. CAVE2 is a system of 72 stereoscopic liquid crystal display panels that encircles the viewer 320 degrees and creates a 3D environment that can take you to the bridge of the Starship Enterprise, a flyover of the planet Mars, or through the blood vessels of the brain. (AP Photo/Charles Rex Arbogast)

Заслуге за то припадају Хауарду Вајнеру са Харварда који је поводом открића изјавио:

„Као неуробиолог, никада нисам мислио да ћу писати текст о имунотерапији рака. Када смо проучавали посебну групу Т-ћелија, за које смо претпостављали да спречавају развој аутоимуних обољења, дошли смо на идеју да додатно укључимо имуни систем у борбу с њим“.

Научници сматрају да имуни систем најчешће добро излази на крај са „примарним туморима“, а да проблеми настају када ћелије рака постају способне да се самостално крећу јер то доводи до метастаза које имуни систем из неких разлога не види и не покушава да се са њима бори.

Вајнер указује и да имуне ћелије веома ретко продиру у тумор да би га уништавале изнутра. Многи научници су уверени да ћелије рака умеју да емитују „сигнале панике“ због којих Т-ћелије, које су главни диригенти имунитета, не дају другим имуним ћелијама команду да нападају рак.

Вајнер и његове колеге већ неколико година трагају за начином како да натерају имуне ћелије да не нападају неуроне мозга и желели су да дођу до антитела које би их окретало против реалних претњи човековом здрављу.

Експериментишући на мишевима, Вајнер је утврдио да у мозгу здравих има веома много „посебних Т-ћелија“, као и у туморима. То га је навело на претпоставку да те Т-ћелије сметају другим имуним ћелијама да продиру у туморе.

У даљим експериментима – да додавањем тих антитела другим имуним ћелијама – открили су да се њихова активност против тумора знатно повећала јер је била блокирана способност молекуле бета-TGF да „плаши“ лимфоците који уништавају појединачне ћелије рака изван тумора.

Са успешним натеривањем имуних ћелија да продиру у туморе – Американци су успевали да или успоре или потпуно зауставе раст неколико типова рака, укључујући меланом и рак мозга.