Прочитај ми чланак

ПОЧЕЛИ РАЗГОВОРИ О НОВОЈ ВЛАДИ- све очи упрте у Заева

0

Све очи у Македонији упрте су у мандатара и лидера друге по величини странке у парламенту, после ВМРО-ДПМНЕ која је сада у опозицији, који је данас започео разговоре о формирању нове владе

Све очи у Македонији упрте су у мандатара и лидера друге по величини странке у парламенту, после ВМРО-ДПМНЕ која је сада у опозицији, који је данас започео разговоре о формирању нове владе, а први партнер му је био лидер најутицајније албанске партије ДУИ, Али Ахметијем.

Разговори Заева и Ахметија ће највероватније бити настављени и током викенда јер њих двојица данас, како је саопштено у Скопљу, нису разговарали о конкретним именима и портфељима, те потпредседницима владе.

Истовремено, из најутицајније ВМРО-ДПМНЕ, бившег премијера Николе Груевског, раније данас су поручили да ће с великом пажњом пратити разговоре о формирању владе и у ком правцу ће се они кретати.

ВМРО-ДПМНЕ не верује Заеву. Верује да ће он покушати да изврда дату реч у погледу функционисања будуће владе. Уколико, кажу, до тога дође они ће оштро реаговати за шта већ, тврде, већ имају план.

Јер, подсећају из те странке, Заев је да би добио мандат од председника Ђорђа Иванова потписао изјаву да ће се одрећи тзв. „тиранске платформе“, односно да влада неће ништа радити што није у складу са Уставом, законима и националним интересима Македоније.

Портпарол СДСМ Петре Шилегов је након разговора Заева и Ахметија новинарима рекао да ће будућа влада радити у складу са потребама грађана.

Шилегов је на конференцији за новинаре рекао да Заев и Ахмети данас нису разговарали о расподели министарских фотеља јер је то, како је рекао, небитно питање у овом тренутку.

„Оно што је најважније за Македонију је потреба да се промени или успостави принцип функционисања државе, однонсо нови систем који не може бити као досадашњи“, рекао је Шилегов.

Став Заева је, казао је, став СДСМ.

„За СДСМ и грађане Македоније веома је важно да нова влада функционише на сасвим другачији начин, да поступа по другачијем систему и принципима, другачијом од оног на који је поступала влада ВМРО-ДПМНЕ“, навео је.

Иако је Заев обећао нову владу за десетак дана од добијања мандата, Шилегов је рекао да је небитно да ли ће преговори трајати дан дуже. Битно је, каже, да се избегну било какве евентуалне штетне последице.

Мандатар ће, казао је, разговарати са представницима свих политичких партија које су омогућиле формирање парламентарне већине и потписале сагласност да Заев буде мандатар.

У тим разговорима ће бити дефинисани политички ставови свих учесница у смислу подршке влади и будућег заједничког наступа.

Шилегов је поновио да је неопходно променити начин и логику размишљања. Важно је, истакао је, да рад владе буде у функцији грађана.

Рекао је и да ће јавност бити благовремено обавештава о састанцима политичких партија у вези са формирањем владе, ти састанци ће бити транспаренти и ту нема никаквих тајни.

Програм који је најавио СДСМ већ предвиђа доволно мера које су предвиђене и програмима других политичких странака, тврдо Шилегов.

А што се тиче будућег рада парламента, с обзиром на то да опозициона ВМРО-ДПМНЕ не признаје избор Албанца из ДУИ-а Талата Џаферија за председника, Шилегов каже да би најбоље било да партија бившег премијера Груевског схвати да је у опозицији и као таква буде конструктивна и када је реч о формирању парламентарних тела с обзиром на то да предстоји усвајање низа законских аката.

Познаваоци македонских прилика с одређене дистанце посмтрају актуелна дешавања у Македонији јер, како кажу, избор мандатара је тек један корак ка разрешењу вишегодишње олитичке кризе у тој држави, која је посебно ескалирала након ванредних парламентарних избора одржаних 11 децембра прошле године.

На сву тежину те политичке криже указује и то да су разговори о формирању нове владе почели тек пошто је прошло више од пет месеци.

Председник Иванов, наиме, дуго је одбијао да мандат за формирање владе повери Заеву јер је сматрао да је парламентарна већина формирана са албанских партијама уз уцене да лидер СДСМ прихвати тзв. „тиранску платформу“.

Зато је Иванов тражио од Заева гаранције да се одриче „тиранске платформе“ која би, ако би била примењена, била погубна за државу, њен суверенитет и територијални интегритет.