Прочитај ми чланак

РУСИЈА И КИНА: Пјонгјанг смирује дипломатија, а не америчке ракете

0

Русија и Кина се слажу да се криза на Корејском полуострву може решити само путем дипломатског, а не војног решења, изјавио је руски амбасадор у Кини Андреј Денисов.

У суботу је Пјонгјанг лансирао балистичку ракету највероватније средњег домета са полигона северно од главног града. Јапан, Јужна Кореја и Сједињене Америчке Државе саопштиле су да се чини да је проба била неуспешна, јер се пројектил распао на територији Северне Кореје. Истог дана јужнокорејски морнарица изјавила је да је започела поморске војне вежбе са америчким снагама у којим учествује и носач авиона „Карл Винсон“.

Фотохост-агентство

„Ми (Русија и Кина) схватамо бројне ствари које нам се чине апсолутно неопходним — да је војно решење севернокорејског проблема немогуће. Само је политика дипломатије прикладна“, рекао је Денисов новинарима.

Москва и Пекинг никада неће подржати нуклеарни програм Пјонгјанга, истакао је Денисов.

„Ми оштро осуђујемо (севернокорејски нуклеарни програм), јер он не само што је директна претња за нас, већ и због тога што Американце у извесној мери изазива да појачају своје такозване одбрамбене капацитете, који заправо имају офанзивни потенцијал“, додао је руски амбасадор.

Кинеска страна посебно је забринута због текућег распоређивања противракетног система Сједињених Америчких Држава у Јужној Кореји (ТХААД), нагласио је Денисов.

„Они (Пекинг) се снажно противе плановима за размештање америчког противракетног система ТХААД, који је већ почео да се реализује“, рекао је руски амбасадор.

Ситуација на Корејском полуострву се погоршала од када је Северна Кореја лансирала ракете и извела низ нуклеарних проба. У јулу 2016. Сеул и Вашингтон су постигли споразум о распоређивању система ТХААД у Јужној Кореји због растућих тензија са Северном Корејом. Кина и Русија су критиковале ову одлуку, називајући је непримереном, вероватно несразмерном и која ће вероватно утицати на интересе других народа.

Јужнокорејска новинска агенција „Јонхап“ јавила је у среду да је изградња система почела у округу Сеонгџу упркос протестима мештана.

Систем ТХААД има домет од око 200 километара и конструисан је да пресреће балистичке ракете кратког и средњег домета у терминалној долазећој фази.