Прочитај ми чланак

ОТКРИВЕНА „ТАЈНА СОБА“ У ЦЕНТРУ МОСКВЕ: Одавде су прислушкивани непријатељи

0

У центру Москве археолози су открили подземну "тајну собу". Верује се да су из те собе браниоци града у 16. веку прислушкивали непријатеља и затим преносили информације надређенима. Ово није прва таква соба која је пронађена у главном граду Русије, али садржи рекордан број артефаката - више од 150.

„Тајна соба“је пронађена испод зидина Китајгородске тврђаве док су се вршили припремни радови за реконструкцију улице.

pixabay.com

Главни московски археолог Леонид Кондрашев је рекао да је „тајна соба“ пронађена прекопута Цркве Светог Јована Богослова, где се некада налазила, како се претпоставља, Богословска кула Китајгорода, једна од 12 кула Китајгородске тврђаве.

Ова тврђава, дужине 2.567 метара, грађена је за време Јелене Глинске, ради одбране града од најезде кримских Татара.

Досад у овом историјском делу Москве није било значајнијих археолошких ископавања, а до овог откриц́а се дошло случајно, након што су археолози запазили нетипично удубљење у земљи.

 

У малој соби са лучним зидовима пронађено је више од 150 артефаката, који датирају из периода с почетка 16. до краја 19. века. Међу пронађеним вредностима има и оловних метака и гвоздених стрела, али и предмета за домац́инство. Пронађени су фрагменти лонаца, чиније и керамичке шоље, које су добро очуване, као и монете, ексери, ножеви, дугмиц́и, керамичке плочице, пец́и… Посебну пажњу археолога изазвало је топовско ђуле, за које се верује да је старо најмање три века.

Према речима главног московског археолога, предаја артефаката музејском фонду по закону треба да се обави у року од три године након откриц́а. До тада вредни предмети треба да буду изучени. Дозвољено је и да привремено буду изложени за јавност.

Док се градио метро, тридесетих година прошлог века, у Москви је пронађено више таквих „тајних соба“. Историчари наводе да су оне у ратно доба коришц́ене за прислушкивање непријатеља, а у мирнодопско доба као магацини за чување муниције.

По правилу, све оне су имале високе сводове. У тим собама су седели „прислушкивачи“ који су захваљујући доброј акустици могли су да чују све што се дешава на површини земље.

Иначе, „тајна соба“ је пронађена током припремних радова за реализацију програма „Моја улица“, највец́ег пројекта уређења престонице у савременој историји Русије, који подразумева реконструкцију московских улица и фасада.

Градске власти наводе да ц́е археолошки надзор вршити и убудуц́е, на свим локацијама које улазе у програм „Моја улица“. Захваљујуц́и таквој пракси, претходних година је пронађено више од хиљаду артефаката и фрагмента историјских предмета.